Neděle

21. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Přestavba Gayerových kasáren se blíží do finále, přijde na 270 milionů korun

23. 4. 2021

Přestavba Gayerových kasáren se blíží do finále, přijde na 270 milionů korun 0 snímků
V zrekonstruovaných prostorách bude mít své místo moderní muzejní depozitář. Řeč je o přestavbě Gayerových kasáren v Hradci Králové, která se zvolna chýlí ke konci. Podle Lukáše Vaníčka z odboru kanceláře hejtmana jsou stavební práce téměř hotové, v budově se nyní dodělávají ty závěrečné, jako malování zábradlí, instalace zásuvek nebo světel. Kompletní modernizace bude dokončená do konce roku, stavební práce přijdou na 270 milionů korun.

„Stavební práce budou ukončené během května a vše nasvědčuje tomu, že se termín podaří dodržet. Poté bude zahájen měsíční zkušební provoz pro otestování technických zařízení v objektu. Nyní hledáme dodavatele na kompaktní regálové systémy, které se stanou základním prvkem vybavení všech nově vytvořených depozitářů. Po skončení stavebních prácí začne vybraný dodavatel průběžně regálové systémy montovat. Jejich instalace regálů naplánovaná do podzimu,“ popsala harmonogram největší krajské investiční akce v oblasti kultury za poslední roky náměstkyně hejtmana Martina Berdychová.

Součástí projektu je nejen kompletní rekonstrukce původních kasáren, ale také vybudování nové přístavby před budovou, kde budou umístěná badatelská pracoviště. Během přípravy místa pro výstavbu objevili archeologové pozůstatky bývalé hradecké pevnosti. Základy hradební zdi a kavalíru byly zakomponovány do prosklené přístavby tak, aby je mohla veřejnost obdivovat prosklenou podlahou.

Ještě letos se na nová pracoviště budou vracet pracovníci muzea a do depozitářů se začnou stěhovat sbírkové předměty, které jsou v současné chvíli v náhradních úložištích.  V Gayerových kasárnách se nachází hlavní zázemí Muzea východních Čech v Hradci Králové – byly zde depozitáře, restaurátorské dílny i badatelny, ale zaměstnanci tu pracovali v neutěšených podmínkách. Kraj proto před dvěma lety rozhodl bývalé vojenské ubikace přestavět a zmodernizovat na muzejní depozitář a vědecké pracoviště.

(hyš-lv)
hynek@salonkyhk.cz
Foto: KÚ KHK