Čtvrtek

7. prosince 2023

Nyní

Zítra

Svátek má

Hradecké Nábleší pojí lidi. Stojí za ním dámy, které spojily příjemné s užitečným

30. 5. 2021

page.Name
První myšlenka o hradeckém blešáku přišla už v roce 2018, kdy si dvě mladé slečny řekly, že prostor na náplavce podél Labe je nevyužíván. A rozhodly se to změnit. Ze svých cest po světe si Aneta Kohoutová a Natálie Kratochvíle kromě vzpomínek a zážitků přivezly i nápad na spojení příjemného s užitečným.

,,Blešáky ve světě fungují snad všude. Nejde jen o to, že lidi mohou prodat nebo vyměnit věci, které už nepoužívají, ale společně se takhle celé město setkává,‘‘ říká Aneta Kohoutová. V roce 2018 se tak sešly s tehdejším primátorem Zdeňkem Finkem a pro svůj nápad získaly plnou podporu vedení města. Spojily náplavku a blešák a měly název – Nábleší. Pak už jen stačilo dostat tuto akci mezi lidi.

,,Celé se to šířilo hrozně organicky. Mám pocit, že tady byla ta touha po blešení, že to lidé mají nějak v sobě. V neděli se všichni chodí procházet, tak proč to rovnou nespojit a nevynést tašku věcí, kterou máte doma a chcete je prodat.‘‘ Podle Anety Kohoutové do propagace se svou kolegyní nevložily moc úsilí, ale samotné Nábleší si našlo svou komunitu. Z grafického hlediska zvolily jednoduchý plakát, který má lidem ukázat, že nejde o honosnou akci, ale že je vítán každý.

Hned první Nábleší mělo velkou účast jak prodávajících, tak i nakupujících. Začalo se tvořit pevné jádro lidí, kteří jsou na každém blešáku většinou už hodinu a půl před začátkem, za každého počasí a mají své tradiční místo. A ti se začali zapojovat i do organizačních věcí. Anetě a Natálii pomáhají s letáčky a šíří akci dál mezi lidi.

Pomalu se tak začala budovat komunita, která se každou poslední neděli v měsíci sejde v okolí Pražského mostu a tráví společně několik hodin. Nakupují, prodávají, vyměňují, nebo si jen povídají. ,,Už to není jen o tom, že si tady nakoupíte věci, ale o té společnosti. Potkáte tady známé i neznámé tváře a všichni jsou neskutečně přátelští. A i když si něco koupíte, tak se kolikrát dozvíte příběh dané věci. Je to opravdu více o té komunitě,‘‘ říká s úsměvem Natálie.

Na Nábleší můžete pořídit a prodat cokoliv. Od nádobí, knih, gramofonových desek, dětských hraček, domácích spotřebičů až po oblečení a boty. Celková myšlenka bleších trhů se váže na tak zvanou pomalou módu (slow fashion). Slow fashion je dlouhodobě udržitelná a dává přednost kvalitě před kvantitou. Často se tento termín objevuje ve spojitosti se second handy, lokální výrobou a ekologickými a etickými aspekty výroby.

,,Já jsem si už od svých třinácti let všechno šila a tvořila svoje věci. To už mě sice přešlo, ale baví mě nakupovat tyto staré věci. Je to vlastně taková hra, protože nikdy nevíte, co tady najdete,‘‘ říká Aneta a dodává, že móda sama o sobě je pro ni hrou a ráda hledá zajímavé kousky. Natálie má zase kladný vztah k second handům už od puberty. „Pocházím z malého města, kde se kdysi jako zázrakem otevřel první sekáč a já šla hned nakupovat. Dnes už ten vztah k nakupování hodně přehodnocuji. Snažím se nemít impulzivní nakupování, ale hledat věci, které mají své kouzlo,‘‘ přiznává.

Po roce pauzy se dnes Nábleší opět rozjelo. Každou poslední neděli v měsíci tak můžete vyrazit na hradeckou Náplavku, kde můžete prodávat, nakupovat, nebo si dát dobrou kávu a domácí loupák.

Tereza Karanská
redakce@salonkyhk.cz