Středa

22. května 2024

Nyní

19°

Zítra

21°

Svátek má

Křesla náměstka primátora města a člena rady Hradce Králové zůstávají prázdná

31. 5. 2021

page.Name
Ve velkém sále Adalbertina v Hradci Králové dnes zastupitelstvo města na svém 26. zasedání vybíralo ze svých řad nového náměstka primátora a člena rady. Do funkce náměstka byli navrženi celkem tři kandidáti, a to Martin Soukup, Martin Hanousek a Andrea Turková. Ani jeden z nich ale nezískal potřebný počet hlasů. Stejně tomu bylo i při hlasování o novém radním.

Kandidáti na post náměstka na začátku zasedání promluvili a asi nejpřekvapivější byla řeč Martina Hanouska. Ten byl náměstkem primátora do odvolání zastupiteli 22. února a kandidaturu nyní nepřijal. Řekl, že by ve vedení města neměl šanci prosazovat svůj program. 

Po následné otevřené volbě získal klubem ODS navrhovaný Martin Soukup celkem 6 hlasů a Andrea Turková za hnutí ANO 13 hlasů. Ke zvolení bylo potřeba nejméně 19 hlasů, protože hradecké zastupitelstvo má celkem 37 členů. Místo náměstka primátora pro oblast sociálních věcí, školství a životního prostředí tak zůstává prázdné.

Na programu byla i volba nového městského radního, kde byl ke kandidujícímu Jiřímu Kosovi (ANO) navrhnut i Martin Soukup (ODS). Ten se ale svého místa vzdal. Ani tak to ale hlasování nepomohlo a Jiří Kos nezískal nadpoloviční většinu hlasů. Místo člena rady tak také zůstává neobsazené.

Rada města má nyní devět členů z původních 11 a je složená ze čtyř lidí z ODS, čtyř z ANO a zástupce Změny pro Hradec. ODS má post primátora a jednoho náměstka, ANO má dva náměstky primátora. ANO a ODS mají v zastupitelstvu dohromady 16 ze 37 hlasů.

Posledním bodem zasedání byla problematika parkování v historickém centru města. Architekt Jaromír Chmelík představil alternativu v podobě jednopatrového parkovacího domu pod Velkým náměstím.

Jednopatrový parkovací dům by měl být mezi ulicemi Mýtská a Komenského, tedy v místech, kde se od budovy Krajského soudu vyjíždí na Malé náměstí.

V projektu se počítá i s rekonstrukcí Gočárových schodů vedoucích z ulice Komenského. Je to jediná trasa, kudy lze jít na náměstí z této strany. A bohužel není bezbariérová. Vedle schodů architekt navrhl výtah, který by vás svezl buď dolů do parkovacího domu a nebo nahoru na náměstí.

Zastupitelstvo města se v tomto bodě shodlo a dvaceti hlasy návrh architekta Jaromíra Chmelíka přijalo. Bude tak zařazen do srovnávací analýzy parkovacích variant v historickém centru města.

Tereza Karanská
tereza@salonkyhk.cz