Neděle

25. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Kvapem se blíží čas dovolených a dilema, zda zůstat doma nebo vyrazit do ciziny

22. 5. 2021

page.Name
Blíží se léto, i když počasí tomu zatím příliš nenasvědčuje, ale to se může rychle změnit k lepšímu. Kromě toho dochází k pozvolnému uvolnění rozmanitých vládních protiepidemických opatření. Statisíce lidí jsou už naočkovány proti nákaze covid-19 a mnozí se těší, že letos někam vyrazí na dovolenou.

Otázkou zůstává, zda volit zahraniční destinace, nebo raději zůstat doma v České republice. Nikdo totiž neví, jak se bude nadále situace vyvíjet. Někteří tedy dávají přednost raději domácímu prostředí, protože je zřejmé, že i česká kotlina je kouzelná a nabízí nepřebernou řadu možností. Navíc by to mohlo velmi pomoci ubytovatelům a majitelům restaurací. 

Plánujete letní dovolenou? Zůstanete v české kotlině? Tyto otázky jsme položili známým hradeckým osobnostem v anketě květnového vydání čtenářsky oblíbeného magazínu Salonky.

Anna Maclová, ředitelka Diecézní katolické charity  

Jako každý rok plánujeme s manželem strávit dovolenou v kruhu nejbližších v jedné úžasné chaloupce na Kutnohorsku. Jezdíme sem přes třicet let a vždy se tam moc těším. Vynechali jsem asi jenom třikrát. Je to pro mě takový malý ráj na zemi, kde mohu alespoň na pár dnů skutečně vypnout, relaxovat a jen tak být. Když chci být sama, je kam zalézt, když si chci povídat, je vždy s kým, když chci pracovat, řežu dříví nebo vařím, když chci odpočívat, čtu si nebo medituji...  Do zahraničí bych měla jet služebně. Jsme účastníky mezinárodního projektu zaměřeného na budování sociální soudržnosti v souvislosti s migrací, a to zejména formou vzdělávání dospělých s cílem přijetí rozmanitosti a otevření příležitostí k integraci. Tento projekt, který probíhá v programu Erasmus+, byl rovněž zatížen pandemií a zda vyjedu v červnu do rumunského Satu Mare nebo do německého Kolína nad Rýnem, je pořád ve hvězdách...

Josef Jan Kopecký, učitel ZUŠ Střezina


Již od února 2020 mám zaplacenou dovolenou do zahraničí od jedné z cestovních kanceláří. Zatím mi nabídli přebookování na rok 2021 včetně změny destinace a hotelu. Situace je však z mého pohledu stále nejistá, mělo-li by být podmínkou vycestování očkování, obávám se, že ji budu muset opět přebookovat. Bude-li možno vyjet „pouze“ s negativním testem, budu se rozhodovat podle aktuální epidemické situace v cílové destinaci. Vedle toho mám na letní měsíce naplánovány další dva týdenní pobyty – v jihočeské Volyni a Hronově. Ve Volyni mi ale zrušili v lednu 2021 rezervaci ubytování, protože hotel musel z ekonomických důvodů natrvalo zavřít. Tak snad budu moci zrealizovat alespoň ten Hronov.

Iva Kormošová, policejní mluvčí


Část dovolené, kterou strávím v Čechách, mám již naplánovanou. Vyrazíme do Jizerských hor a také na Moravu, do Vranova nad Dyjí.  Další část bych chtěla strávit na Slovensku v Tatrách. Samozřejmě se rozhodnu podle toho, jak se bude vyvíjet pandemie a jaká budou opatření.

Vladimír Socha, paleontolog

S rodinou jsme vždy preferovali spíše tuzemskou dovolenou, letos na tom tedy určitě nic měnit nebudeme. Rádi jezdíme hlavně do Krkonoš, například Harrachova, a pravidelně jezdíme také do Zoologické zahrady ve Dvoře Králové nad Labem. Příjemný je také pobyt na naší chalupě v Orlických horách.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz