Neděle

25. února 2024

Nyní

Zítra

12°

Svátek má

Zastupitelé budou na svém zasedání volit náměstka primátora a člena rady

31. 5. 2021

page.Name
Ve velkém sále Adalbertina v Hradci Králové bude dnes ve 14 hodin zahájeno 26. zasedání zastupitelstva města. Jedním z klíčových bodů bude volba náměstka primátora a člena rady města, kterou na program zařadilo současné menšinové vedení města.

Personální změny ve vedení radnice zastupitelé s přestávkami řeší od loňského listopadového rozpadu vládnoucí trojkoalice ANO, ODS a uskupení Zelení a Změna pro Hradec. Rada města má nyní devět členů z původních jedenácti a je složená ze čtyř lidí z ODS, čtyř z ANO a zástupce Změny pro Hradec. ANO a ODS mají v zastupitelstvu dohromady 16 ze 37 hlasů.

Královéhradecká ODS již oznámila, že na volnou pozici náměstka primátora navrhne svého zastupitele Martina Soukupa. Na pozici radního by měl být navržen zastupitel Jiří Kos (ANO). Personální návrhy budou moci podle primátora Alexandra Hrabálka (ODS) předkládat i ostatní strany v zastupitelstvu.

V Hradci Králové od voleb v roce 2018 do loňského listopadu vládla koalice ANO, ODS a uskupení Změna pro Hradec a Zelení, disponovala 19 hlasy. V listopadu z ní odešlo uskupení Změna a Zelení a letos v březnu ukončily zbylou menšinovou koalici ANO a ODS. V nejvyšších orgánech města zůstali zástupci ANO, ODS a Změny. Na nové koalici se strany zatím nedohodly.

Blok čtyř opozičních stran Hradecký demokratický klub (HDK), Piráti, Koalice pro Hradec a uskupení Zelení a Změna pro Hradec navrhoval vytvoření společné pětikoalice s ODS. To ODS odmítla a preferovala například čtyřkoalici s HDK, Piráty a Koalicí pro Hradec. V dubnu čtyři opoziční strany oznámily, že se již dalších protahujících se vyjednávání účastnit nebudou. Deklarovaly, že jsou připraveny podpořit všechny smysluplné projekty města.

Hnutí ANO má jako vítěz voleb v hradeckém sedmatřicetičlenném zastupitelstvu 11 mandátů. HDK má sedm mandátů, ODS má pět zastupitelů, Piráti také pět. Po třech zastupitelích mají Koalice pro Hradec, KSČM a uskupení Zelení a Změna pro Hradec.

ČTK
Ilustrační foto