Neděle

16. června 2024

Nyní

18°

Zítra

22°

Svátek má

Zastupitelem kraje se stal Martin Hanousek, nahradil zemřelého Hečka

3. 5. 2021

page.Name
Novým zastupitelem Královéhradeckého kraje se dnes po složení slibu stal Martin Hanousek ze Strany zelených, která v loňských krajských volbách kandidovala s ČSSD. Ve funkci nahradil starostu Meziměstí a bývalého krajského radního Pavla Hečka (ČSSD), který v březnu zemřel. V úvodu zasedání za něj zastupitelé drželi minutu ticha.

Hanousek je rovněž zastupitelem města Hradec Králové, kde kromě toho do 22. února zastával funkci náměstka primátora pro životní prostředí. Z tohoto postu byl však odvolán, čímž byl na radnici dovršen rozkol v dnes již neexistující vládní trojkoalici, kterou od komunálních voleb tvořily ODS, ANO a uskupení Změna pro Hradec a Zelení.

Trojkoalice se rozpadla loni na konci listopadu, kdy z ní odešla Změna pro Hradec a Zelení. Koaliční smlouva sice zůstala platná, ale koalice ztratila většinu v zastupitelstvu města. ODS a ANO ukončily koaliční smlouvu pro menšinovou vládu na radnici v březnu. Krok měl vytvořit prostor pro vznik nového vedení města.

Krajský zastupitel Hečko, kterého Hanousek nyní nahradil, byl v únoru hospitalizován s těžkým průběhem nákazy covid-19 a zemřel v noci na 24. března.  Přes dvě desetiletí působil v samosprávě Meziměstí na Broumovsku, kde od roku 2003 pracoval jako místostarosta a od roku 2018 jako starosta. V letech 2016 až 2020 byl členem Rady Královéhradeckého kraje, kde měl v gesci regionální rozvoj, cestovního ruch, evropské granty a dotace.

Hečko nebyl jediným politikem kraje, kterého covid významně zasáhl. S těžkým průběhem covidu byl letos v nemocnici také poslanec za sociální demokraty, krajský zastupitel a náchodský starosta Jan Birke (ČSSD), který se po vyléčení vrátil se ke své práci.

Hradecký kraj od podzimních voleb vede koalice čtyř subjektů. Tvoří ji ve volbách vítězná koalice ODS, STAN a Východočeši a dále Piráti, Koalice pro Královéhradecký kraj (KDU-ČSL, VPM, Nestraníci) a Spojenci pro Královéhradecký kraj (TOP 09, HDK, LES). V 45tičlenném zastupitelstvu má většinu 27 hlasů.

ČTK
Ilustrační foto: Facebook