Pondělí

15. července 2024

Nyní

24°

Zítra

22°

Svátek má

Bezdomovci mohou v tuhé zimě využít krizové bydlení, mnozí ale nocují venku

13. 1. 2021

Bezdomovci mohou v tuhé zimě využít krizové bydlení, mnozí ale nocují venku 0 snímků
Už před časem magazínu Salonky sdělila Anna Maclová, ředitelka Diecézní katolické charity v Hradci Králové, že lidí bez domova ve městě přibývá. Za tu doba se situace v tomto ohledu příliš nezměnila. Lokalit, kde lze na bezdomovce narazit je zhruba třicet. „I když tady máme dvě zařízení, kde mohou pobývat, mnohdy do nich z různých důvodů nejdou,“ řekla nám ředitelka.

Nepříznivá situace pro tuto skupinu lidí nastává v zimních měsících, kdy teploty klesají po nulu a všude kolem je sníh, jako v současné době. „V mrazivých dnech a nocích stále častěji kontrolují místa, kde se pohybují a přespávají hradečtí bezdomovci, hlídky městské policie. Pravidelnými kontrolami v terénu, osobní a místní znalostí získávají přehled o osobách bez přístřeší,“ sdělilo město.

Časté kontroly mají smysl, protože se díky tomu nejednou podařilo zachránit život lidem, kteří se s ohledem na nízké teploty a závažný zdravotní stav dostali do přímého ohrožení života. „Přestože je hlídky opakovaně informují o možnosti využití služeb azylových domů, ne všichni mají zájem,“ byla potvrzena slova ředitelky diecézní charity.

„Buď jsou pod vlivem drog či alkoholu, nebo službu odmítají,“ sdělila nám Maclová. Bezdomovci často pravidla, která v těchto zařízeních platí, nejsou ochotni respektovat, a proto raději zůstávají venku. Nocují ve stanech, různých improvizovaných přístřešcích nebo jen tak ve spacích pytlech. Tím se vystavují nebezpečí podchlazení.

Pokud strážníci, kteří úzce spolupracují se sociálním odborem hradeckého magistrátu a pracovníky azylových domů, v této komunitě zjistí nové osoby, poučí je o možnosti krizového bydlení a o místech, kde mohou získat praktickou pomoc sociálních pracovníků. Azylový dům Matky Terezy nabízí ubytování pro 30 osob a spravuje zimní noclehárnu, která disponuje až 90 místy k přespání. Hradecký magistrát má pro covid pozitivní bezdomovce připraveny i karanténní prostory.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: hradeckralove.org