Středa

22. května 2024

Nyní

19°

Zítra

20°

Svátek má

Firma Purum ukončila rizikový provoz chemické čistírny v Kuklenách

23. 1. 2021

page.Name
Společnost Purum na konci roku 2020 oznámila Krajskému úřadu Královéhradeckého kraje, že trvale ukončuje provoz své chemické čistírny odpadních vod a odpadů v hradeckých Kuklenách. Firma působila v někdejším areálu Hacar na Pražské třídě. Provoz kritizovalo město i místní.

„Probíhá ještě zjišťovací řízení podle zákona o posuzování vlivů na životní prostředí (EIA), které krajský úřad zahájil loni 21. prosince na základě žádosti samotné společnosti Purum,“ řekl dnes ČTK mluvčí kraje Dan Lechmann. Na ukončení provozu, které potvrdili i zástupci firmy, upozornila Česká televize. „Je to naše vlastní iniciativa, rozhodli jsme se nepokračovat, rozhodli jsme se provoz ukončit,“ potvrdil zástupce společnosti David Lhotský.

Předseda představenstva společnosti Daniel Kraft v prohlášení zaslaném ČTK poděkoval těm, kdo firmě ve městě fandili. „Velice se ještě jednou omlouváme těm, které jsme svojí činností údajně obtěžovali,“ uvedl Kraft. Město vyvíjelo na firmu tlak, aby činnost v Kuklenách ukončila. Magistrát na ni podal kvůli této provozovně i trestní oznámení. Čistírnou odpadních vod v Kuklenách se zabývala Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP), při své kontrole zjistila porušení integrovaného povolení.

Magistrát zatím informaci o ukončení provozu oficiálně nemá. „Pokud tomu tak je, je to dobrá zpráva pro obyvatele Kuklen i celého města. Dlouhodobě jsme se snažili o to, aby toto zařízení na likvidaci nebezpečného odpadu z města zmizelo, v Kuklenách nemá co dělat ani z pohledu územního plánu. Zásadní připomínky jsme měli i k jeho provozu, který byl velmi rizikový a nebezpečný pro obyvatele v okolí,“ řekl dnes ČTK náměstek primátora pro životního prostředí Martin Hanousek (Zelení).

Společnost Purum čelila kritice i kvůli čistírně odpadních vod v městské části Březhrad. ČIŽP provoz této čistírny zastavila v roce 2019. Společnost Purum tam podle inspekce provozovala téměř tři měsíce zařízení nelegálně, hromadila průmyslové odpadní vody v nádržích, které nebyly pro provoz zařízení schváleny. Domácnosti na uzavřenou čističku napojeny nebyly. Čistička byla v areálu bývalého masokombinátu v okrajové části stotisícového Hradce Králové.

„Po téměř deseti letech provozování dvou čistíren v Hradci Králové se jako nechtění, definitivně vzdáváme... Někde se to povede a normálně fungujeme, někde bohužel, k odpadářské činnosti pochopení nenajdeme,“ dodal Kraft. Firma zaměstnává v ČR téměř 1000 pracovníků a provozuje více než 30 závodů na ekologické zpracování odpadů.

Tomáš Kučera
ČTK
Ilustrační foto:
PVK