Neděle

26. května 2024

Nyní

12°

Zítra

14°

Svátek má

Gočárova vila v areálu gymnázia prochází rekonstrukcí, zatím vyšla na 2 miliony

31. 1. 2021

page.Name
Pokračuje rekonstrukce ředitelské vily v areálu Gymnázia J. K. Tyla v Hradci Králové. Opravy, které byly zahájeny v létě minulého roku, zatím přišly na dva milióny korun. Celkové náklady na opravu památkově chráněného objektu, jež by měly být hotovy v letních měsících roku letošního, jsou 12 milionů korun.

„V přízemí budovy aktuálně probíhají práce na jádrech omítek a montáž hrubých rozvodů zdravotně technické instalace," řekl mluvčí kraje Dan Lechmann. Vila v areálu školy vznikla ve 20. letech minulého století podle návrhu architekta Josefa Gočára a je kulturní historickou památkou. Má jedno podzemní a dvě nadzemní podlaží, stanovou střechu s francouzskými taškami a prejzy na hřebenech.

„Je hotová revize stropních trámů a také oprava trámů v prvním nadzemním patře. Stavbaři podřezali obvodové stěny a zdivo odizolovali," uvedl Lechmann. Cílem rekonstrukce vily je zachovat její původní charakter a vzhled včetně původního materiálového a barevného řešení. Opravy zahrnují například i vstupní haly, stropy nad druhým nadzemním podlažím, kanalizaci, rozvody, stavebníci vymění podlahové konstrukce či výplně dveří a oken.

Hlavní budova gymnázia byla nedávno nákladně rekonstruována za téměř 100 milionů korun. Výuka po opravě začala na jaře 2014. Zhruba dvě třetiny nákladů opravy uhradila dotace z fondů Evropské unie. Gymnázium společně s Muzeem východních Čech a labskou elektrárnou Hučák patří k nejvýznamnějším stavbám z počátku moderní architektury v Královéhradeckém kraji.

ČTK
Foto:
kr-kralovehradecky.cz