Pátek

21. června 2024

Nyní

16°

Zítra

19°

Svátek má

Noclehárna byla v mrazivé noci zaplněná z poloviny

18. 1. 2021

page.Name
Noclehárna pro lidi bez domova v Hradci Králové byla v mrazivé noci na dnešek zaplněna asi z poloviny. Noc, při níž teploty v krajském městě klesly pod minus deset stupňů Celsia, v noclehárně Domu Matky Terezy Oblastní charity Hradec Králové strávilo 51 lidí. Kapacita noclehárny je 90 míst. Mezi 40 až 50 lidmi služeb noclehárny využívalo i v uplynulém týdnu, kdy noční teploty byly výrazně menší. ČTK to dnes řekl koordinátor Domu Matky Terezy Lukáš Syrovátka.

Pouze jedna mrazivá noc podle něj obvykle zájem lidí bez domova o noclehárnu nijak výrazně nezvedne. „Jednu noc lidé venku ještě přečkají. Pokud by silné mrazy trvaly déle, třeba tři a více dnů, lidé by k nám začali chodit více,“ řekl Syrovátka. Dodal, že mezi bezdomovce zatím není zájem ani o půjčení přístřešků zvaných iglú.

Kapacitu noclehárny o počtou 90 míst považuje charita pro Hradec Králové za dostatečná. „Ani v minulosti jsme nikoho nemuseli odmítnout,“ řekla dříve vedoucí Domu Matky Terezy Dana Pechová. Na příchod zimy se noclehárna připravila, například si sbírkou udělala dostatečnou zásobu dek a spacích pytlů, které bezdomovcům na spaní venku dává.

Dům Matky Terezy se musel řadou opatření přizpůsobit trvající epidemii covidu-19. Rozšíření nákazy se brání tím, že každý příchozí klient musí podstoupit PCR test na covid. Pracovníci domova ve spolupráci s hygieniky s vyřízením testu lidem bez domova pomohou.

V dalších dnech by měly mrazy na východě Čech výrazně polevit. V noci na úterý by se měly mrazy pohybovat od minus tří do minus šesti stupňů, v úterý přes den by mělo být kolem nuly. Do konce týdne by se teploty v noci měly pohybovat od plus jednoho do minus čtyř stupňů.

Ilustrační foto: charitahk.cz