Pátek

23. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Noclehárna Domu Matky Terezy má 90 míst, zatím je zaplněná z poloviny

11. 1. 2021

page.Name
Přečkat nadcházející velmi mrazivé dny v Hradci Králové mohou lidé bez domova v noclehárně Domu Matky Terezy Oblastní charity Hradec Králové. Kapacita zařízení je 90 míst a při mrazivé noci na dnešek byla obsazena zhruba 50 nocležníky. „Na příchod mrazů jsme připraveni. Kapacita noclehárny je dostatečná. Ani v minulosti jsme nikoho nemuseli odmítnout,“ řekla vedoucí domu Dana Pechová.

Samotný Dům Matky Terezy ve čtvrti Pouchov aktuálně disponuje v noclehárně celkem 60 místy. Z nich 30 tvoří lůžka pro muže, stejný počet míst pro ženy, z nichž deset lůžek je trvalých a dalších deset lůžek i deset židlí se přidává v zimě. Pro muže charita na zimu otevírá noclehárnu v areálu hradeckého letiště, která disponuje 20 lůžky a deseti židlemi.

„Kapacity máme rozšířené do nejvyšší možné míry a stačí nám. Pro lidi, kteří chtějí zůstat venku, jsme udělali sbírku dek a spacích pytlů a máme jich dostatečnou zásobu,“ uvedla Pechová. Ne každý člověk bez domova využívá možnosti strávit noc v noclehárně a raději zůstane venku.  „Jako každý rok počítáme s tím, že někdo na pár dnů, když mrazy klesnou, přijde a pak zase odejde,“ dodala.

Dům Matky Terezy se musel řadou opatření přizpůsobit trvající epidemii covidu-19. Mezi 21. prosincem a 3. lednem bylo zařízení v karanténě, ale poslední týden je provoz bez omezení. Rozšíření nákazy se brání tím, že každý příchozí klient musí podstoupit PCR test na covid. Pracovníci domova ve spolupráci s hygieniky s vyřízením testu lidem bez domova pomohou.

Meteorologové v noci na úterý předpovídají v Královéhradeckém kraji pokles teplot na minus čtyři až minus sedm stupňů Celsia. Přes den by mělo být kolem nuly. V dalších dnech by noční teploty mohly klesat k minus čtyřem až minus sedmi stupňům a v noci na pátek by při zmenšené oblačnosti a slabším větru mohlo být až minus deset stupňů Celsia.

ČTK
Ilustrační foto: charitahk.cz