Středa

22. května 2024

Nyní

19°

Zítra

21°

Svátek má

Opozice kritizovala Finka, ale odvolání nenavrhla. Radní rezignovat nehodlá

25. 1. 2021

page.Name
Na zasedání krajského zastupitelstva, které se dnes konalo v Hradci Králové, opoziční zastupitelé kritizovali radního pro zdravotnictví Zdeňka Finka (HDK), který nechal v nemocnici ve Dvoře Králové nad Labem přednostně očkovat svoji manželku. Návrh na jeho odvolání z funkce, ale nepředložili. Někteří ho vyzvali k morální odpovědnosti. Fink, kterého se opět zastal hejtman Martin Červíček (ODS), rezignovat nehodlá.

„Radní Fink by měl zvážit svoji další politickou odpovědnost v čele vedení zdravotnictví Královéhradeckého kraje,“ řekl bývalý hejtman Jiří Štěpán (ČSSD). Fink nechal očkovat svou manželku při zahájení vakcinací 8. ledna. Dříve uvedl, že jí to doporučil na základě jejího přání pracovat jako dobrovolnice v očkovacím centru. Finková nepatří mezi prioritně očkované. Radní později připustil, že měl počkat, než se spustí registrační systém pro dobrovolníky.

Fink se dnes zastupitelům omluvil. „K očkování mojí manželky jsem se veřejně omluvil, chtěl bych se omluvit ještě i vám všem, protože jsem součástí tohoto kolektivu jako vy a tím pádem na celé zastupitelstvo to nevrhá úplně dobré světlo, i když je to jen moje vina,“ uvedl. Opoziční zastupitelka Ivana Hantschová (za ANO) při diskusi podotkla, že se přihlásila jako dobrovolnice do plánovaných center očkování, ale žádnou informaci o tom, že by měla být přednostně očkována, nedostala.

Opozice dnes kritizovala vedení kraje za to, že údajně nedostatečně informovalo o situaci kolem koronaviru. Podle ní by se v této době měl bod ke koronaviru zařazovat automaticky. „Nemyslím si, že Královéhradecký kraj v tomto za jinými kraji zaostává,“ řekl hejtman ke kritice a spustil prezentaci o epidemické situaci v kraji včetně očkovací strategie a počtu očkovaných. Opozice chce, aby podobné informace dostávali zastupitelé e-mailem. Epidemická situace v hradeckém kraji je aktuálně jedna z nejhorších v zemi.

Kraj vede koalice čtyř subjektů. Tvoří ji ve volbách vítězná koalice ODS, STAN a Východočeši a dále Piráti, Koalice pro Královéhradecký kraj (KDU-ČSL, VPM, Nestraníci) a Spojenci pro Královéhradecký kraj (TOP 09, HDK, LES). V 45tičlenném zastupitelstvu má většinu 27 hlasů.

Tomáš Kučera
ČTK
Ilustrační foto