Neděle

25. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Radní Zdeněk Fink: S očkováním manželky proti covidu jsem měl počkat

14. 1. 2021

page.Name
Už téměř týden se probírá kauza královéhradeckého radního pro zdravotnictví Zdeňka Finka (HDK) kvůli tomu, že nemocnice ve Dvoře Králové nad Labem v pátek přednostně očkovala proti covidu-19 jeho manželku. Ten dnes přiznal, že udělal chybu. Na facebooku uvedl, že měl s očkováním manželky počkat do doby, než bude spuštěn registrační systém pro dobrovolníky v očkovacích centrech.

Zároveň zopakoval, že manželce doporučil očkování na základě jejího přání pracovat jako dobrovolnice v očkovacím centru. Finková je bývalou ředitelkou divadla Drak a nepatří mezi lidi, kteří mají být v první fázi prioritně očkováni. „Uznávám, že jsem celé načasování jejího očkování neudělal dobře. Měl jsem počkat na spuštění registračního systému, přes který se dobrovolníci budou hlásit,“ připustil Fink, který byl mezi roky 2010 až 2018 primátorem Hradce Králové.

Situaci kolem systému očkování označil za nepřehlednou. „Proto mě nenapadlo, co všechno tím způsobím,“ sdělil. Na twitteru dnes Fink uvedl, že očkování jeho manželky může mnoho lidí chápat jako protekci nebo využití jeho politického vlivu. „Omlouvám se, že jsem u nich takové pocity vyvolal. Já jsem k tomu z těchto pohnutek nepřistupoval. Vzít zpět to nelze,“ konstatoval.

I ve vyjádření na facebooku odmítl, že by v křesle radního byl proto, aby čerpal společenské výhody či protekci. „Tuto v současnosti velmi složitou gesci jsem přijal a omezil svou fungující lékařskou praxi proto, že chci pracovat pro zdravotnictví našeho kraje,“ uvedl. Fink s manželkou dostali očkování v pátek 8. ledna v krajské nemocnici ve Dvoře Králové, v první den očkování v krajských nemocnicích.

Sám Fink se podle svého vyjádření nechal očkovat proto, že jako radní je ve styku s vedením i personálem nemocnic a že jako lékař od začátku pandemie pracuje ve své ordinaci, i když od nástupu do funkce radního pouze jednou týdně. V kraji opoziční hnutí ANO ve středu kvůli očkování Finkové vyslovilo požadavek na odvolání Finka z funkce radního. Případ označilo za skandální.

Podle ANO se Fink zachoval jako papaláš a vytvářením vlastních pravidel pro očkování ztratil důvěru. Fink ve středu ČTK sdělil, že odstoupit nehodlá. Hejtman Martin Červíček (ODS) řekl, že o výzvě k jeho rezignaci neuvažuje a Finka se zastal. O očkování Finka s manželkou informovala dvorská nemocnice. Když se o případ začala zajímat média, Fink v úterý prohlásil, že se budou nyní přednostně očkovat i dobrovolníci pro očkovací centra, která by mohla být otevřena od konce března nebo od dubna.

Deníku Právo Fink řekl, že motivací k vakcinaci manželky byla i vážná nemoc v nejbližší rodině. Mluvčí krajského nemocničního holdingu deníku Mladá fronta Dnes řekla, že očkování Finkových bylo propagací a manželé tímto gestem dali najevo, že vakcína pro ně představuje bezpečný způsob, jak zastavit epidemii covidu-19.

ČTK
Ilustrační foto