Sobota

24. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Zájem o postcovidové centrum ve fakultní nemocnici je značný, volají desítky lidí

27. 1. 2021

page.Name
Ambulantní Centrum postcovidové péče Fakultní nemocnice (FN) Hradec Králové má denně desítky telefonátů z celé České republiky. Zájem je enormní. U volajících nejčastěji přetrvává dušnost, únava, nespavost, bolesti hlavy, poruchy trávení či ztráta chuti nebo čichu. Mezi pacienty s postcovidovým syndromem převažují lidé ve věku 40 až 60 let, asi pět procent připadá na mladší.

Cílem centra je péče o pacienty, u nichž trvají symptomy po onemocnění koronavirem déle než tři měsíce a mají příčinnou souvislosti s tímto onemocněním, a to jak po hospitalizaci, tak po ambulantní či domácí léčbě. „V současnosti vyšetřujeme zhruba 20 lidí, do budoucna to bude asi 40 týdně. Nicméně máme okolo třech desítek telefonátů za den. Volají i lidé z Písku, ze Slovenska, různě. Bylo by fajn, kdyby podobná centra vznikala i jinde,“ řekl vedoucí lékař centra Michal Kopecký.

Podle něj centrum v hradecké FN začalo fungovat jako první svého druhu v republice a dosud neví o jiném podobném. Centrum zahájilo provoz v prosinci pro pacienty hradecké fakultní nemocnice, v lednu rozšířilo záběr i na další pacienty. Dál ale převažují pacienti, kteří prošli hradeckou FN.

„V současnosti sledujeme v postcovidovém centru asi 400 pacientů, dalších asi 200 jich čeká. Předpokládáme, že většina z těch, co prošli naší fakultní nemocnicí, odhadem asi tisícovka, skončí v naší péči. Tím se už blížíme stropové kapacitě. Proto jsme péči v centru omezili v rámci Královéhradeckého kraje,“ uvedl Kopecký. Centrum je multioborové, kromě pneumologů se na jeho provozu podílejí také další odborníci z hradecké FN.

Ve FN, která od začátku epidemie léčila několik set pacientů s covidem-19 v poměrně vážném stavu a navázala následnou péčí, tak postupně získávají slušný přehled o tomto onemocnění. Jak prozradil Kopecký, například se ukazuje, že následky po prodělaném covidu-19 mají i do té doby relativně zdraví lidé. „Spousta těchto lidí běžně fungovala, byli to i sportovci, a přesto jim přetrvávají problémy,“ konstatoval.

Zmínil i skupinu lidí v postcovidovém centru, kterým po prodělaném onemocnění bylo několik týdnů dobře, ale poté se jejich stav zhoršil. „Vyskytly se u nich úplně jiné symptomy, otázkou je, jestli se spustily nějaké jiné nemoci, například autoimunitní či jiné,“ dodal lékař. Podle předběžných výsledků výzkumné studie z roku 2020 provedené lékaři Plicní kliniky FN se u části pacientů, kteří prodělali covid-19, objevují následné zdravotní komplikace. Jde především o přetrvávající postižení plic nebo dolních dýchacích cest, případně onemocnění plicních cév, uvedli zástupci nemocnice.

Centrum sídlí v budově Plicní kliniky, otevřené je každý všední den. Zájemci s obtížemi po prodělaném onemocnění covid-19 mohou svůj stav konzultovat na lince 495 836 020. Podle domluvy bude pacient objednán do centra nebo mu odborníci hradecké FN navrhnou jiný postup.

Tomáš Kučera
ČTK
Ilustrační foto