Neděle

25. února 2024

Nyní

Zítra

10°

Svátek má

Hradec plánuje schodkový rozpočet, investice chce znásobit na 655 milionů

2. 11. 2021

page.Name
Stotisícový Hradec Králové plánuje pro příští rok rozpočet se schodkem 399 milionů korun při příjmech 2,29 miliardy a výdajích 2,69 miliardy korun. Schodek chce z většiny uhradit z peněz ušetřených v minulých letech a dále z úvěru 170 milionů korun. Výdaje na investice chce město znásobit na 655 milionů korun z letos plánovaných 225 milionů korun.

Definitivní znění rozpočtu by měli schvalovat zastupitelé na zasedání 13. prosince. Na stránce příjmů zatím radnice počítá s růstem daňových příjmů na 1,84 miliardy korun. V rozpočtu na letošní rok, který byl schválen loni v prosinci, město plánovalo daňové příjmy 1,73 miliardy korun. Dotace z evropského programu ITI Hradecko-pardubické aglomerace by měly vzrůst více než dvojnásobně, na 138 milionů korun.

Investicí, která v roce 2022 zásadně ovlivní výdajovou stránku rozpočtu, bude použití 350 milionů korun na letos zahájenou stavbu fotbalového stadionu. Stadion by měl město přijít na 568 milionů korun bez DPH. Jde tak o největší zakázku v novodobé historii města. Vše by mělo být hotové na jaře roku 2023.

Dalšími významnými investičními výdaji mají být platby na rekonstrukci Základní umělecké školy Střezina, lávku přes Labe u Aldisu, stavbu inteligentního dopravního systému, rekonstrukci Mateřské školy Sluníčko, přístavbu zimního stadionu a rekonstrukci kanoistické loděnice. V prvním pololetí letošního roku město hospodařilo s rozpočtovým přebytkem 4,4 milionu korun.

Příjmy a výdaje města byly v pololetí na úrovni 1,22 miliardy korun. Investice město v pololetí v meziročním porovnání ztrojnásobilo na 199 milionů z loňských 64 milionů korun. Platilo především stavbu domu pro odlehčovací službu v Honkově ulici, výstavbu tělocvičné haly Pouchov, opravu Hlavní ulice a přestavbu prostranství před zimním stadionem.

ČTK
Ilustrační foto: Ondřej Littera