Sobota

24. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Hradečtí vysokoškoláci oslaví 17. listopad svíčkovým průvodem i koncertem

17. 11. 2021

Hradečtí vysokoškoláci oslaví 17. listopad svíčkovým průvodem i koncertem 12 snímků
Od vypuknutí sametové revoluce, kdy padla nadvláda totalitního komunistického režimu, právě dnes uplyne 32 let. Poslední tečkou, která k tomuto pádu přispěla zásadním způsobem, byl střet studentů s policií na Národní třídě v Praze. Proto si právě studenti Univerzity Hradec Králové a Lékařské fakulty letos připomenou výročí událostí 17. listopadu společným programem.

„Program, kterým bude oslaven Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva, začne dnes v 17 hodin v kampusu univerzity Na Soutoku. Na náměstí Václava Havla se do něj mohou zapojit nejen studenti, ale i zájemci z řad veřejnosti,“ zvou na tuto událost zástupci obou pořádajících institucí Matyáš Strnad a Hana Živná.

Doprovodný program bude zahájen zvoněním klíči a bude pokračovat krátkým hudebním představením. Návštěvníci budou mít možnost podepsat se na improvizované Lennonově zdi. Poté se účastníci společně vydají městem se zapálenými svíčkami k Lékařské fakultě v Hradci Králové do Šimkovy ulice.

„Tam na ně bude čekat slavnostně nasvícená budova fakulty do barev trikolóry, u níž budou moci položit svíčky k uctění památky všech občanů, kteří bojovali za naši svobodu a demokracii,“ připomínají zástupci vysokých škol. Připomínkou listopadových událostí bude také tradiční podzimní studentský koncert Lékařské fakulty, který se uskuteční v pondělí 22. listopadu v 19 hodin v sále Filharmonie Hradec Králové.

Letos má koncert výjimečný, benefiční ráz. Výtěžek ze vstupného se studenti rozhodli věnovat na léčbu dvouapůlleté Natálky, která prodělala dětskou mozkovou obrnu. Během večerního programu zazní od hudebníků z Lékařské fakulty skladby ze světa klasické hudby, jazzu, swingu i popu. Více o koncertu i příběhu malé Natálky na stránkách LF HK.

A jak to vypadalo v Hradci Králové před dvaatřiceti lety? „Když už bylo jasné, že se něco děje a lidé se v Hradci scházeli ve stále větším počtu, byl jsem se podívat do divadla, které tenkrát neslo název Vítězného února. Právě divadlo bylo centrem všech informací pro lidi, kteří se chtěli do událostí aktivně zapojit,“ řekl Salonkám pamětník události Jiří Sova. Občanské fórum v Hradci vzniklo 19. listopadu.

Další pamětník Oldřich Kužílek, který po studiu Divadelní fakulty AMU v roce 1986 zakotvil jako režisér v Divadle Vítězného února, dnešním Klicperově divadle, vzpomíná, že první tři dny všichni stáli s mikrofony na schodech divadla a účastníci před ním. Přijížděli studenti z Prahy s informacemi a referovali, jak je policajti zmlátili. 

„Pak už byla večerní setkání přímo uvnitř v divadelním sálu. Vznikal tam okruh lidí, kteří stáli v tom týdnu u zrodu Občanského fóra ve městě, jehož jsem byl jakýmsi náčelníkem, i když jsem byl hradecká „náplava“,“ uvedl. Podle tehdejšího vysokoškolského studenta a dnes vysokoškolského pedagoga Jindřicha Vedlicha, byl v té době Hradec spíše ušlápnuté město, které řídily stranické struktury.

Jeho účast v revolučním varu na vysoké škole samozřejmě přinášela problémy. „Dostávali jsme se do střetů i s fakultním výborem Socialistického svazu mládeže, který tvořila řada velmi socialisticky uvědomělých studentů. Odpor byl značný a jednání s vedením fakulty bylo ze začátku nepříjemné a tvrdé,“ sdělil. Pak už to šlo ráz na ráz. Vedlich se stal členem studentského koordinačního stávkového výboru všech hradeckých vysokých škol, kam docházeli. Pádem komunismu se věci daly do pohybu a přinesly zemi demokracii, a to i v Hradci Králové.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: archiv UHK a Salonek