Středa

10. srpna 2022

Nyní

14°

Zítra

13°

Svátek má

Ke 400. výročí narození Bohuslava Balbína se žádné větší akce nechystají

28. 11. 2021

page.Name
Královéhradecký rodák, český barokní historik, učitel, misionář a člen Tovaryšstva Ježíšova Bohuslav Balbín. Tuto osobnost v krajském městě připomíná název ulice či socha a letos 3. prosince uplyne 400 let od jeho narození. Město ani biskupství však žádné větší akce k jeho připomenutí nechystají.

„Jeho jméno zná, nebo aspoň by znát měl, snad každý maturant. Bohužel, a setkávám se s tím často, přestože jde o významné jméno naší historie, ne každý obyvatel našeho města dokáže říct, kdo Bohuslav Balbín byl, v čem tkví jeho přínos našemu městu. Byl velkým propagátorem českého jazyka a bojoval proti germanizaci českých zemí. V tom spatřuji jeho obrovský význam pro naši kulturu a naši vědu,“ řekl primátor Alexandr Hrabálek.

Balbínova ulice je ve vilové čtvrti mezi ulicemi Orlické nábřeží a Jana Koziny nedaleko Divadla Drak. Busta Bohuslava Balbína, která byla odhalena v létě roku 1969, je umístěna na budově bývalé jezuitské koleje, dnes Nového Adalbertina na Velkém náměstí v historickém centru města. Od začátku 90. let neslo Balbínovo jméno také hradecké biskupské gymnázium, které zřizuje královéhradecké biskupství.

Název škola změnila před několika lety poté, co založila svoji základní uměleckou školu. „Zřídili jsme novou součást školy - základní uměleckou školu, která musí být povinně uvedena v názvu. Nový název školy nám připadal tak dlouhý, že jsme jméno Bohuslava Balbína, ale i jméno Jana Pavla II. z názvu vypustili,“ uvedl ředitel hradeckých biskupských škol Jiří Vojáček.

V roce 2009 bylo hradecké Biskupské gymnázium Bohuslava Balbína právně sloučeno s církevní Základní školou a mateřskou školou Jana Pavla II. Hradec Králové. Později k nim přibyla ještě nově vzniklá základní umělecká škola. Současný název svazku hradeckých církevních škol zřizovaných biskupstvím, které mají společného ředitele, je Biskupské gymnázium, církevní základní škola, mateřská škola a základní umělecká škola Hradec Králové. Svazek hradecký biskupských škol si výročí připomene při výuce společenských předmětů.

Bohuslav Balbín pocházel z Hradce Králové z nezámožné zemansko-měšťanské rodiny, v patnácti letech vstoupil do jezuitského řádu a v roce 1650 byl vysvěcen na kněze. Je autorem řady většinou latinsky psaných spisů. Zemřel 29. listopadu 1688 v pražské jezuitské koleji Klementinum a byl pochován v kryptě tamního kostela sv. Salvatora.

ČTK
Ilustrační foto: Facebook