Pátek

21. června 2024

Nyní

18°

Zítra

19°

Svátek má

Přehodnoťte zákaz vánočních trhů, psal hradecký náměstek Babišovi. Neuspěl

27. 11. 2021

page.Name
Plná obchodní centra v kontrastu se zákazem vánočních a adventních trhů rozčílila náměstka hradeckého primátora Pavla Marka (ANO). Ten se proto v sobotu odpoledne obrátil na premiéra České republiky a svého stranického šéfa Andreje Babiše s požadavkem, aby vláda zákaz trhů přehodnotila. Neuspěl ovšem.

Od páteční 18. hodiny platí v celém Česku nová protiepidemická opatření. Zakázané jsou mimo jiného i všechny adventní a vánoční trhy. Rozhodnutí vlády těžce dopadlo i na prodejce, kteří se chystali na Muzejní adventní trh v Hradci Králové. O jeho zrušení se totiž rozhodlo jen necelých 24 hodin před jeho plánovaným začátkem. Řediteli Muzea východních Čech v Hradci Králové, které trhy pořádá, nejde na rozum, proč lidé nemohou na venkovní trhy, zatímco třeba do velkých obchodních center je vstup povolený. „Nerozumím tomu, proč se lidé mohou tísnit v obchodním domě nebo na hokeji, ale na venkovní trh nemohou. Je to zbrklé, nepromyšlené a špatné rozhodnutí vlády, se kterým nesouhlasím. Poškozuje oblast tradiční lidové kultury v celé republice,“ uvedl Petr Grulich. Zákaz trhů dopadl také na městské vánoční trhy, které se měly letos poprvé konat na Velkém náměstí. Začít měly 10. prosince.

Proti rozhodnutí vlády se vymezil náměstek hradeckého primátora pro oblast majetku Pavel Marek. V diskuzi na sociálních sítích se v sobotu vyjádřil tak, že bude na radnici diskutovat například o uspořádání zimních farmářských trhů. Ty jsou na rozdíl od těch vánočních povolené a například město Most tím tak trochu obchází současná opatření. „Otevřené obchoďáky plné lidí a pár stánků na náměstí venku vadí. Stačí se jet dnes podívat do Hornbachu. Tohle je prostě na hlavu a to pochopím kde co,“ napsal Marek na facebooku. Kvůli zákazu adventních a vánočních trhů se obrátil i na premiéra Andreje Babiše. „Zkuste prosím na vládě ještě jednou přehodnotit zrušení vánočních trhů. Vzhledem k plným obchodním domům a povolení jiných trhů a veletrhů se mi to skutečně nezdá jako dobrý nápad,“ napsal ve zprávě svému stranickému šéfovi. Babiš se později hradeckému náměstkovi telefonicky ozval. Po jeho vysvětlení už Marek volil smířlivější tón. „Situaci mi vysvětlil a já prostě beru, že to je velmi těžké rozhodování. Mezi hlavními argumenty jsou názory hygienických stanic, které se údajně vyjádřily jasně. Samozřejmě uvedl i další argumenty, včetně plánovaných náhrad pro tuto skupinu obchodníků a já chápu, že toto rozhodování je těžké,“ informoval Pavel Marek.

 

Tomáš Kulhánek  

tomas.kulhanek@salonkyhk.cz

Foto: Muzeum východních Čech