Pátek

23. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Skvělá zpráva pro řidiče! Ve středu skončí hned dvě dopravní omezení

30. 11. 2021

page.Name
Velkou úlevu pocítí už ve středu řidiči využívající výpadovku směrem na Pardubice i vnitřní městský okruh v Hradci Králové. Na obou místech totiž skončí dlouhodobá dopravní omezení.

Po dlouhých šesti měsících dokončili dělníci stavbu 700 metrů dlouhé protihlukové stěny na Rašínově třídě. Od středy tak řidiči budou moci opět využít oba jízdní pruhy ve směru na Pardubice na frekventované silnici, která je ve městě známá také pod názvem Hradubická. Kvůli částečné uzavírce vznikaly v posledním půl roce kolony nejen na samotné výpadovce z města, ale i na Gočárově okruhu v úseku kolem fakultní nemocnice. Tomu by teď měl být konec.

Společnosti Eurovia se podařilo dodržet termín, který ji na stavbu protihlukové stěny určilo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) letos na jaře. ŘSD zaplatilo za stavbu stěny necelých 40 milionů korun. O stavbu stěny dlouhodobě usilovala hradecká radnice i zdejší komise místní samosprávy. Výstavbou protihlukových stěn by mělo dojít ke snížení hluku o devět decibelů přes den, v noci pak o 3,5 decibelu. Podle měření z roku 2016 tudy projede více než 30 tisíc aut, a to jen přes den, v noci je to něco přes čtyři tisíce. Tato čísla jsou skutečně vysoká a pro občany bydlící v této lokalitě to musí představovat nemalé komplikace,“ popsal na jaře důvody pro výstavbu stěny náměstek hradeckého primátora Jiří Bláha (ODS).

Samotná protihluková stěna, která uleví zejména obyvatelům bytových domů v Jungmannově ulici, je už několik týdnů hotová. Nyní dělníci zvládli dodělat i poslední dokončovací práce. „Předpokládám, že by to omezení zítra mělo opravdu skončit,“ potvrdil Salonkám Pavel Zeman z ŘSD. Protihluková stěna má převážně transparentní výplň, která zachovává průhledy do stávající zeleně. Ne všechny výplně jsou ale ze skla, dělníci použili celkem čtyři druhy materiálu: sklo, gabion z pěnoskla, popínavé panely a dřevěné panely.

Skončí i uzavírka v Komenského ulici

Kromě částečné uzavírky na Rašínově třídě ve středu skončí i kompletní uzavírka v Komenského ulici na takzvaném vnitřním městském okruhu v centru města. Po několika týdnech tak bude možné opět projet frekventovanou křižovatku Fortna všemi směry. V Komenského ulici rekonstruovaly Vodovody a kanalizace Hradec Králové (VAK) část vodovodního potrubí. Už v úterý tam dělníci dokončili asfaltování nového povrchu v místech, kde ještě nedávno byly hluboké výkopy. „Ve středu dopoledne dojde k odstranění zařízení staveniště a provizorního dopravního značení. To znamená, že ulice Komenského bude průjezdná bez omezení,“ řekla Salonkám asistentka ředitele společnosti VAK Petra Stárková. V ulici bude ještě potřeba domalovat vodorovné dopravní značení, to bude ale nutné udělat až v suchém období.

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Tomáš Kulhánek, ŘSD