Pátek

2. června 2023

Nyní

19°

Zítra

16°

Svátek má

Zastupitelský klub hnutí ANO se opět zmenšil. Opustil ho radní Jiří Langer

29. 11. 2021

page.Name
Hradecký radní Jiří Langer opustil zastupitelský klub hnutí ANO. Z klubu jednoznačného vítěze posledních komunálních voleb odešel letos už druhý zástupce, prvním byla bývalá náměstkyně primátora Věra Pourová. Oběma přitom vadí způsob práce některých zastupitelů za ANO. Podle Langera hnutí ANO ve vedení města neplní předvolební sliby, místo šetření rozhazuje a zvoleným náměstkům za ANO je to jedno. Na radnici prý také často rozhodují osobní zájmy. „Nechci pracovat s lidmi, kteří neumějí hospodařit. Za ANO už kandidovat nebudu,“ řekl Langer.

Ačkoliv v roce 2018 zvítězilo hnutí ANO v komunálních volbách v Hradci Králové suverénním způsobem, jeho pozice zde nebyla nikdy úplně jednoduchá. V rámci vyjednávací strategie se Babišovo hnutí vzdalo atraktivního primátorského křesla, které připadlo Alexandru Hrabálkovi, ačkoliv jeho ODS získala ve volbách pouze pět zastupitelských mandátů. To hnutí ANO utvořilo nejsilnější zastupitelský klub hned s 11 zástupci.

Dva odchody za půl roku

Během dlouhé politické krize, kterou vyvolal na podzim 2020 odchod třetího koaličního partnera Změny pro Hradec a Zelených (ZPHZ) z vládnoucí koalice, se však politická síla ANO v Hradci Králové zmenšuje. Loni v prosinci zastupitelé odvolali z pozice náměstkyně primátora Věru Pourovou a Jiří Langer zase musel opustit funkci zastupitele pro územní plán města. Za Pourovou se sice podařilo dovolit jako nového náměstka Pavla Marka, hnutí ANO ale i tak ztratilo jednu pozici v radě města. Svou nespokojenost dali Pourová i Langer najevo i v dalších měsících. Někdejší náměstkyně opustila nejprve zastupitelský klub a následně i celé hnutí ANO, jehož byla členkou. „S ohledem na postoje a způsob práce některých zastupitelů za ANO jsem opustila i hnutí,“ potvrdila Pourová. Teď se k podobnému kroku rozhodl i Jiří Langer, který byl na kandidátce ANO zvolen jako nestraník. Minulý týden opustil zastupitelský klub hnutí ANO. „Už nemám síly pobývat nadále v této společnosti. A nemyslím tím tedy pouze hnutí ANO, ale i celkově,“ řekl Salonkám radní Jiří Langer s tím, že na 99 procent už příští rok nebude do městského zastupitelstva kandidovat a s komunální politikou úplně skončí. Langerovi vadí, že hnutí ANO prý neplní své předvolební sliby, na radnici se místo šetření rozhazuje a náměstci za ANO tomu tiše přihlížejí. Zbývajících 10 měsíců do komunálních voleb plánuje ještě Langer v politických funkcích setrvat. Zůstat by měl zastupitelem i radním. „I když bych měl sto chutí odejít hned, tak bych si to nedovolil. Odejít z rady nemůžu, protože to už by se tam rozpadlo úplně. Zastupitelstvo nemá sílu nikoho zvolit,“ připomíná Langer zvláštní rozložení sil v městském zastupitelstvu, kde nikdo nedisponuje potřebnou většinou.

ANO může být v radě města nově přehlasované

Z původně jedenáctičlenné městské vlády zůstalo po odvolání Věry Pourové a Martina Hanouska (ZPHZ) jen devět radních. Po odchodu Jiřího Langera z klubu má nyní hnutí ANO v radě města už jen tři zástupce. Čtyři radní má ODS, jednoho dnes už opoziční ZPHZ a posledním je nově nezávislý Langer. I přes jednoznačné vítězství ve volbách tak může být ANO v městské vládě přehlasované. Předseda zastupitelského klubu Pavel Marek si však nemyslí, že by k tomu mělo pravidelně docházet. Marek proto nepředpokládá, že by samo hnutí hnutí ANO chtělo Langera z rady města odvolat. „Není členem hnutí ANO ani našeho zastupitelského klubu, takže se může rozhodovat relativně svobodně. Pro mě je to v současnosti nezávislý radní. V 90 procentech případů se spolu však shodneme. Jsou tam výjimky například co se týká dotací na kulturu nebo sport. V těchto případech ale pan Langer běžně hlasoval jinak než hnutí ANO už dříve,“ řekl Salonkám Marek.

 

Tomáš Kulhánek

tomas.kulhanek@salonkyhk.cz

Foto: hnutí ANO