Středa

22. května 2024

Nyní

19°

Zítra

20°

Svátek má

Zima a současná situace nesvědčí lidem bez domova, pomáhá jim Dům Matky Terezy

26. 11. 2021

page.Name
Stejně jako jiná města v zemi, také Hradec Králové se potýká s problémem, kterým jsou lidé bez domova. Ve městě jich je hrubým odhadem více než stovka, ale není vyloučeno, že jich bude více. Tento problém ještě zhoršuje zima, covidová pandemie, která udeřila v plné síle, navíc se zvýšila inflace a významným způsobem vzrostly ceny.

Právě tyto a mnohé jiné problémy se bezprostředně dotýkají zdejších lidí bez domova, což pro Salonky potvrdila Dana Pechová, vedoucí Domu Matky Terezy, střediska sociálních služeb pro lidi bez domova v Hradci Králové. „Ano, tyto faktory situaci lidí bez domova určitě ovlivnily a ještě ovlivní. Řešili jsme tři vlny většího počtu pozitivních klientů, jejich izolaci a také karanténu po dobu šesti týdnů, která se týkala celého Domu Matky Terezy,“ řekla.

Podle ní bylo a je důležitou oblastí zajištění materiálního zabezpečení, jako jsou respirátory, roušky, dezinfekce. „Nyní se nás významně týká navýšení cen energií,“ uvedla vedoucí, která prozradila, že středisko sociálních služeb zpracovává statistiky počtu lidí bez domova vždy za celý uplynulý rok. „Zatím nárůst nezaznamenáváme, ale vše probíhá s určitým odstupem,“ sdělila.

Dům Matky Terezy disponuje nejen denním centrem, které využívá 150 klientů, ale také noclehárnou, do níž dochází 100 klientů. Pobytovou službu v azylovém domě využívá 25 lidí. „Domem Matky Terezy projde přibližně 500 různých klientů za rok,“ doplnila vedoucí této instituce s tím, že průměrný věk 80 procent klientů je od 27 do 65 let. Jak prozradila Pechová, příčin, proč člověk skončí na ulici je celá škála.

Často nedokážeme dohlédnout na ty příčiny, které mají kořeny v událostech, nebo souběhu událostí před mnoha lety, příčiny mohou být i zcela skryté. Důležitější pro nás je motivovat klienty ke změně a podporovat je na  cestě k ní.“ Oblastní charita Hradec Králové se na zimu v souvislosti s lidmi bez domova připravuje každý rok. „Od prosince rozšiřujeme provozní dobu denního centra, navyšujeme kapacitu noclehárny a zajišťujeme dostatek materiální podpory, například nabídku sociálního šatníku, potravin, přikrývek,“ přiblížila vedoucí Pechová.

Hojně využívaná je noclehárna, která je k dispozici celoročně s kapacitou 40 klientů. Od prosince do března je kapacita rozšířena na 90 míst, k čemuž se využívá i zimní noclehárna na letišti. Klienti v době nastupující pandemie covid-19 musejí dodržovat všechna nařízená a platná pravidla pro dané období. A je vůbec možné fenomén bezdomovectví vyřešit nebo jenom zmírnit? „Dobré podmínky ho určitě zmírnit mohou, například dostupnost sociálního bydlení,“ dodala Dana Pechová.

Podle našich informací se bezdomovci ve městě pohybují na zhruba sedmnácti zmapovaných místech. Jednou z frekventovaných lokalit, kde se zdržují, je prostor před hradeckým hlavním nádražím. „Prochází tady hodně lidí a občas se z nich podaří dostat nějakou tu korunu, která se vždycky hodí. Noclehárnu jsem už několikrát využil, ale v zimě se snažím spát u kamarádů,“ svěřil se Salonkám muž bez domova, který si říká Pepíček.

Kvůli exekuci přišla o bydlení žena středního věku, která seděla na lavičce uvnitř nádražní haly. „Teď skutečně nemám kde bydlet, ale snažím se to řešit přes sociálku. Doufám, že se vše v dobré obrátí, protože už mám domluvenou pomocnou práci a ráda bych zase vedla normální život bez potulování se po hradeckých ulicích. Je to únavné a náročné,“ vysvětlila žena bez domova.

Cílem nocleháren, které poskytuje středisko sociálních služeb pro lidi starší 18 let bez přístřeší nebo v krizové situaci, je jak nocleh, tak i hygiena či poradenství. Smyslem je také zmírnění krizové situace, minimalizování zdravotních a sociálních rizik spojených se způsobem života a podpora při řešení situace směřující k sociálnímu začlenění.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: charitahk.cz