Neděle

14. dubna 2024

Nyní

20°

Zítra

15°

Svátek má

ANO chce zrušit hradeckou organizaci, prý poškozuje dobré jméno hnutí

20. 12. 2021

page.Name
Krize hnutí ANO v Hradci Králové zřejmě skončí zrušením celé místní organizace. Krajské předsednictvo hnutí v pátek jednomyslně schválilo návrh na zrušení Místní organizace Hradec Králové. Pokud rozhodnutí posvětí i celostátní předsednictvo, zanikne členství všem hradeckým zastupitelům včetně dvou náměstků primátora Pavla Marka a Moniky Štayrové nebo poslance Jiřího Maška. Podle krajského předsednictva poškozují problémy hradecké buňky dobré jméno hnutí ANO.

O návrhu na zrušení hradecké místní organizace hnutí ANO informoval v tiskové zprávě krajský předseda Petr Koleta. Návrhem na zrušení hradecké buňky, které v pátek jednomyslně schválilo krajské předsednictvo, se nyní bude zabývat předsednictvo hnutí. To podle stanov může o zrušení místní organizace rozhodnout. Podle Kolety vyjádřila s usnesením krajského předsednictva souhlas i většina ze 14 členů hradecké místní organizace.

"V pátek 17. 12. 2021 svolalo krajské předsednictvo Královéhradeckého Hnutí ANO schůzi členů Místní organizace ANO Hradec Králové a to z důvodů dlouhodobých problémů, které se odrážejí ve špatném fungování zastupitelského klubu ANO v Hradci Králové a poškozují dobré jméno Hnutí ANO 2011 navenek," informoval Koleta. 

Dlouhodobá krize na radnici a neschválený rozpočet

Zpráva o zrušení místní organizace v Hradci přichází jen několik dní poté, co hradecké zastupitelstvo neschválilo městský rozpočet pro rok 2022. Ten sestavovala ekonomická náměstkyně primátora Monika Štayrová (ANO). V klíčovém hlasování se proti ní postavila například i další členka hnutí Andrea Turková. 

Problémy hnutí ANO v Hradci Králové jsou dlouhodobého rázu. V roce 2018 sice hnutí jednoznačně zvítězilo v komunálních volbách, post primátora ale v rámci vyjednávání přepustilo Alexandru Hrabálkovi z ODS. Po dvou letech od voleb se v Hradci rozpadla i původní koalice hnutí ANO, ODS a Změny pro Hradec a Zelených. Poslední rok už v Hradci panuje bezprecedentní politická situace, při které vedení města nemá v zastupitelstvu většinu a chybí mu také náměstek pro školství.

Ze zastupitelského klubu ANO už odešli dva členové

Zastupitelský klub i celé hnutí ANO opustila letos na jaře bývalá náměstkyně primátora Věra Pourová. "Rozhodla jsem se tak s ohledem na postoje a způsob "práce" některých zastupitelů za ANO," napsala Salonkám Pourová. Nedávno pak vystoupil ze zastupitelského klubu hnutí ANO i radní Jiří Langer. Podle něj hnutí ANO ve vedení města neplní předvolební sliby, místo šetření rozhazuje a zvoleným náměstkům za ANO je to přitom jedno. Na radnici prý také často rozhodují osobní zájmy. „Už nemám sílu pobývat nadále v této společnosti. Nechci pracovat s lidmi, kteří neumějí hospodařit. Za ANO už kandidovat nebudu,“ dodal Langer.

Zvláštní vztahy mezi zastupiteli za hnutí ANO ilustrují i časté změny na postu předsedy původně jedenáctičlenného zastupitelského klubu. Ten zastával v tomto volebním období například Jiří Langer, Monika Štayrová a v poslední době už podruhé Pavel Marek. "U rozhodnutí krajského předsednictva jsem byl a respektuju ho. Záleží teď na rozhodnutí celostátního předsednictva. Víc to nemůžu komentovat. Mám příkaz, že se bude vyjadřovat pouze krajské předsednictvo. Nechám to, jestli fungoval zastupitelský klub dobře nebo špatně, na posouzení jiných," řekl Salonkám Marek. 

Zastupitelský klub hnutí ANO je opět bez předsedy

V případě potvrzení pátečního rozhodnutí ze strany předsednictva hnutí zanikne členství všem členům hradecké buňky. Pokud se budou chtít znovu stát členy hnutí ANO, budou si muset podat nové přihlášky. Sám Marek si zatím není jistý, zda by takovýto krok učinil. "Zvažuju obě varianty. Pokud bude nějaký rozumný tým, který bude chtít znovu založit místní organizaci, nemám s tím problém. Sám to ale znovu začít budovat neplánuju," informoval náměstek primátora. Ten také pro Salonky potvrdil, že ještě před rozhodnutím krajského předsednictva o zrušení hradecké buňky rezignoval na své stranické funkce. "Rezignoval jsem na post předsedy místní organizace i na post předsedy zastupitelského klubu. Nového předsedu zastupitelský klub v tuto chvíli nemá," zakončil Marek. 

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Facebok ANO 2011