Pátek

8. prosince 2023

Nyní

-3°

Zítra

Svátek má

Hradec založil fond na podporu nemocnice, už rok do něj ale nepřispívá

10. 12. 2021

page.Name
Za účelem peněžní a věcné podpory Fakultní nemocnice Hradec Králové (FNHK) a podpory stipendijních programů pro absolventy zdravotnických škol založila loni na jaře hradecká radnice Nadační fond pro podporu FNHK. Za celý letošní rok však město do fondu neposlalo ani korunu a podle návrhu rozpočtu pro příští rok „svůj“ fond neplánuje podpořit ani v roce 2022. Fond už je navíc dva měsíce bez předsedy správní rady.

Uprostřed těžko pochopitelného politického boje se ocitl v době extrémního vytížení zdravotníků Nadační fond pro podporu FNHK. O jeho založení rozhodli v době první vlny epidemie koronaviru v dubnu 2020 hradečtí zastupitelé. Podle tehdejšího plánu měla být účelem fondu peněžní a věcná podpora FNHK a podpora stipendijních programů a stabilizačních příspěvků pro absolventy zdravotnických škol. Ze začátku se fondu také dařilo svůj účel plnit. Ještě v roce 2020 město do fondu vložilo 300 tisíc korun a dokonce milionovou dotaci poskytl fondu i Královéhradecký kraj.

„Podařilo se nám realizovat první výzvu na podporu náboru zdravotních sester do FNHK, kdy bylo studentům a studentkám v poledním ročníku zdravotnických škol poskytnuto stipendium v případě tříletého závazku práce v nemocnici,“ říká tehdejší předseda správní rady fondu Martin Hanousek (ZPHZ). Jenže v letošním roce už město do fondu neposlalo ani korunu. Chování města tak trochu připomíná část veřejnosti, která v první vlně epidemie zdravotníkům tleskala na balkonech a teď se k nim chová hrubě.

Fondu chybí předseda i peníze

Podle Hanouska jsou za tímto přístupem radnice politické spory. Po svém odvolání z funkce náměstka primátora prý začal cítit, že rada města i primátor Alexandr Hrabálek (ODS) hází fungování fondu klacky pod nohy. „Nechtěl jsem být překážkou pro podporu fondu, tak jsem se rozhodl rezignovat na funkci předsedy správní rady,“ tvrdí Hanousek. Dopis s rezignací poslal primátorovi na začátku září.

Nového předsedu od té doby nikdo nezvolil. Podle primátora Hrabálka však fond nadále funguje a dočasně ho řídí místopředseda správní rady Jiří Štěpán (ČSSD). Za to, že fond letos nezískala žádnou finanční podporu, podle primátora může právě bývalý předseda. „Pan Hanousek v září sice rezignoval na svou funkci v tomto fondu, nicméně měl devět měsíců na to, aby o příspěvek město požádal,“ říká Hrabálek s tím, že žádnou žádost o příspěvek město nedostalo.

Primátor chce k podpoře fondu vyzvat i veřejnost

Pro nadcházející rok město podle primátora s příspěvkem počítá. Zároveň se prý chystá vyzvat veřejnost, aby fond podpořila také. ‚Považuji ze nedostatečné, aby prostředky do fondu vkládaly pouze kraj a město. Jedná se o všeobecně prospěšnou záležitost, proto vidím jako zcela logické, aby příspěvek nezůstával pouze na jmenovaných dvou institucích,“ vysvětluje Hrabálek.

Návrh rozpočtu na rok 2022, který už podpořili radní a v pondělí ho budou schvalovat zastupitelé, ovšem zatím s žádnou podporou pro nadační fond nepočítá. To přiznává i ekonomická náměstkyně Monika Štayrová (ANO). „Spoléháme ovšem na to, že v dubnu pro město dobře dopadne finanční vypořádání roku 2021 a určitou částku z toho pak budeme moct použít i na nadační fond,“ věří Štayrová.

Hodně kritický je k současnému přístupu města bývalý předseda nadačního fondu Martin Hanousek. „Je mi z toho smutno. Lenost a nezájem pana primátora Hrabálka i nezájem rady města ničí úsilí mé i mých kolegů. Vše je korunováno tím, že ani letos ani příští rok vedení města, zakladatele fondu, nepočítá ani s jednou korunou pro podporu činnosti tohoto fondu. Je to jednoznačně ostuda,“ zakončuje vzájemnou přestřelku Hanousek. Jisté však je, že hlavním poraženým je v tuto chvíli samotný fond a fakultní nemocnice.

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz