Středa

29. března 2023

Nyní

Zítra

10°

Svátek má

Hradecká buňka hnutí ANO už neexistuje. Na radnici se ale nic nemění

23. 12. 2021

page.Name
Celostátní předsednictvo hnutí ANO 2011 definitivně zrušilo místní organizaci ANO v Hradci Králové. Podpořilo tak návrh krajského předsednictva, podle kterého hradecká buňka dlouhodobě poškozuje dobré jméno hnutí. Členství v hnutí úterním rozhodnutím zaniklo i všem hradeckým zastupitelům zvoleným za ANO. Týká se to i poslance Jiřího Maška nebo obou náměstků primátora Moniky Štayrové a Pavla Marka. Žádné personální změny ve vedení města však rozpad hnutí ANO nepřinese.

Krajský předseda hnutí ANO Petr Koleta vyjádřil potěšení nad tím, že celostátní předsednictvo zareagovalo na návrh zrušení hradecké buňky téměř okamžitě. Hlavním důvodem pro zrušení místní organizace byly podle něj dlouhodobé problémy v komunikaci, které se odrážely ve špatném fungování zastupitelského klubu ANO v Hradci Králové a poškozovaly tak prý dobré jméno hnutí. 

Nejde o žádnou revoluci, říká Koleta

„Vše se snažíme řešit rázně v souladu se stanovami hnutí. Pro rozpuštění hlasovala většina členů zmíněné místní organizace což dokládá, že se nejedná o žádnou revoluci. Ve vedení města se nic nemění, pouze lidé za nás zvolení již nejsou členy hnutí. Nic nekončí, ba naopak začíná. Po Novém roce začne proces založení nové místní organizace, která by měla táhnout za jeden provaz a bude hovořit jedním hlasem. Jejím ustanovením bylo pověřeno  a přihlášky bude schvalovat dle stanov krajské předsednictvo,“ popsal současnou situaci v hnutí Petr Koleta. 

Hnutí ANO má v Hradci Králové dlouhodobé problémy. Letos opustili zastupitelský klub hnutí už dva členové - bývalá náměstkyně Věra Pourová a radní Jiří Langer.  Podle něj hnutí ANO ve vedení města neplní předvolební sliby, místo šetření rozhazuje a zvoleným náměstkům za ANO je to přitom jedno. „Už nemám sílu pobývat nadále v této společnosti. Nechci pracovat s lidmi, kteří neumějí hospodařit. Za ANO už kandidovat nebudu,“ řekl Salonkám Langer. Problémy v hradeckém ANO ilustrují i časté změny ve vedení zastupitelského klubu. Krátce před zrušením místní organizace se vzdal funkce předsedy zastupitelského klubu i předsedy místní organizace současný náměstek primátora Pavel Marek. Zastupitelský klub je tak v tuto chvíli bez předsedy.

Poslední kapkou bylo hlasování o rozpočtu

Hnutí ANO sedí ve vedení města společně s ODS. Dohromady však nemají většinu hlasů v zastupitelstvu a z toho důvodu jsou permanentně pod tlakem opozice. Navíc si už na jaře i ODS a ANO vzájemně vypověděly koaliční smlouvu. Poslední kapkou pro krajské předsednictvo ANO bylo minulý týden neschválení rozpočtu Hradce Králové pro rok 2022, který připravovala ekonomická náměstkyně za ANO Monika Štayrová. V klíčovém hlasování se proti ní postavila i její stranická kolegyně Andrea Turková. 

Hradecká radnice už v úterý vydala tiskovou zprávu, ve které ujišťuje veřejnost, že zrušení hradecké buňky ANO nebude mít vliv na fungování radnice. Na svých postech tak i nadále zůstávají oba náměstci primátora za hnutí ANO.  

Návrat do hnutí náměstci zvažují

Zda se současní náměstci primátora Pavel Marek a Moniky Štayrová budou chtít po znovuzaložení místní organizace do hnutí ANO vrátit, v tuto chvíli oba zvažují. „Zvažuju obě varianty. Pokud bude nějaký rozumný tým, který bude chtít znovu založit místní organizaci, nemám s tím problém. Sám to ale znovu začít budovat neplánuju," informoval náměstek primátora. Marek Salonkám ještě před zrušením hradecké buňky potvrdil, že by v příštím roce rád kandidoval na post hradeckého primátora. O tom, kdo povede hnutí ANO do komunálních voleb, se má rozhodnout v lednu. Jisté je, že Monika Štayrová, která vedla hnutí do předchozích komunálních voleb v roce 2018, tentokrát na čele kandidátky nebude. "Svoji budoucnost ještě zvažuju, jako lídryně už ale určitě kandidovat nebudu," potvrdila Štayrová.  

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Facebook hnutí ANO