Neděle

26. května 2024

Nyní

12°

Zítra

14°

Svátek má

Hradecký rok v kostce: Pět důležitých věcí, které nás čekají v roce 2022

30. 12. 2021

page.Name
Seriál Hradecký rok v kostce se tentokrát zaměřuje na zajímavé události, které naše město čekají během nadcházejícího roku. Na co konkrétně se mohou Hradečáci těšit? Po dvouleté pauze způsobené epidemií covidu-19 by se měl v polovině června na hradeckém letišti uskutečnit festival Rock for People i s legendární kapelou Green Day. Vedení města věří, že na třetí pokus se podaří uspořádat vánoční trhy v novém formátu na Velkém náměstí. Už na jaře se má otevřít nová sportovní hala na Pouchově a na konci roku pak i unikátní lávka přes Labe v lokalitě Aldis. Na podzim také rozhodnou obyvatelé Hradce v komunálních volbách o tom, které strany a politici povedou město další čtyři roky.

Do pětičlenného výběru se nedostaly další zajímavé události. Hned na začátku roku by měla začít rekonstrukce křižovatky Fortna a také roky odkládaná rekonstrukce největší základní umělecké školy v Česku. První etapa rekonstrukce ZUŠ Střezina bude trvat dva roky. Na jaře se dočká otevření i zbrusu nový dům s odlehčovací službou v Honkově ulici.

Obyvatelé Hradce rovněž doufají, že aspoň nultou etapou začnou v roce 2022 i opravy na Velkém náměstí. Pokračovat bude i stavba nového fotbalového stadionu. U něj se ale čeká na velkou událost až v roce 2023, kdy by měl být stadion slavnostně otevřen. Stejný rok má začít i rekonstrukce křižovatky Mileta.

Velkolepý návrat Rock for People i s kapelou Green Day

Dva poslední ročníky největšího hradeckého hudebního festivalu zrušila celosvětová pandemie. Fanoušci, kteří se už v roce 2020 těšili na vystoupení legendární americké kapely Green Day, rockerů ze skupiny Fall Out Boy nebo držitelů Grammy kapely Weezer, ale nemusí smutnit. Všechny zmíněné kapely totiž dorazí do Hradce Králové letos v červnu. Kromě nich zahrají od 15. do 18. června v novém Parku 360 na hradeckém letišti například dánská energická popstar MØ, britští Idles, americký zpěvák Two Feet, britská rocková skupina You Me At Six, američtí hardcore velikáni Being As An Ocean, skvělá kombinace indie, punku a elektra – Yonaka nebo čerství nominanti na BBC Sound Of 2022 Yard Act.

Velkou část vystupujících pořadatelé odhalili během v rámci svého adventního kalendáře. Na webových stránkách festivalu najdete nejen jména vystupujících, ale také jejich rozdělení do jednotlivých festivalových dnů. Celkový lineup přesto ještě není kompletní, po novém roce se bude nadále rozrůstat o domácí i zahraniční interprety. Podle pořadatelů je v současnosti prodáno zhruba 90 procent všech vstupenek. Základní čtyřdenní vstupenky jsou v prodeji v síti GoOut.net za 2 790 Kč.

Osud hudebních festivalů i dalších kulturních akcí závisí samozřejmě na vývoji epidemie. Pořadatelé věří, že rok 2022 bude pro kulturní akce přívětivější než dva předchozí. Pokud to situace dovolí, těšit se můžete například také na Hradecký Majáles, festival Regiony nebo leteckou show CIAF.

Na Pouchově se otevře nová sportovní hala

Stavba sportovní haly na Pouchově za necelých 50 milionů korun bez DPH je jednou z největších investičních akcí radnice za poslední roky. Hala, která vyrostla na místě původní dřevěné sokolovny, měla být podle plánů otevřená už letos na podzim. Všechno ale zdržel nález kabelů pod budoucím parkovištěm. Samotná stavba už je ale prakticky hotová a podle všeho by tak měla začít sloužit sportovcům během prvních měsíců příštího roku. „Podle smluv má ČEZ na nápravu dva roky. Já ale věřím, že úředně se to vyřeší do ledna," řekl k problému v polovině října investiční náměstek primátora Jiří Bláha (ODS).

Sportovní hala bude mít parametry moderní tělocvičny se dvěma volejbalovými hřišti a menší tělocvičnou pro jógu a další pohybová cvičení. Součástí stavby je i potřebné zázemí pro sportovce a parkoviště pro 46 míst, z nichž polovina bude určená pro sportovce a polovina obyvatelům přilehlých panelových domů. Pro Hradec Králové jde o velmi důležitou stavbu. Ve městě totiž dlouhodobě chybí prostory pro vnitřní sportování. Nová hala by měla tento deficit aspoň částečně zmenšit.

V říjnu voliči rozhodnou o novém vedení města

Jednou z nejdůležitějších událostí roku 2022 budou bezpochyby podzimní komunální volby. Voliči v Hradci Králové budou volit celkem 37 nových zastupitelů. Zůstanou ve vedení města zástupci ODS a hnutí ANO nebo uspějí více zástupci současné opozice? Zatím není jisté ani to, v jakých koalicích a s jakými lídry jednotlivé strany do voleb půjdou. Obhajovat funkci primátora by chtěl podle dřívějších vyjádření Alexandr Hrabálek, zálusk na pozici lídra ODS si ale údajně dělá například i Martin Soukup. ANO by chtěl vést do voleb současný náměstek primátora Pavel Marek, naopak lídryně hnutí ANO z posledních voleb Monika Štayrová už na primátorský post aspirovat nebude. V koalici s TOP 09 by mělo kandidovat HDK s kandidátkou na primátorku Pavlínou Springerovou. Piráti by měli kandidovat samostatně. O post lídra zatím projevil zájem jediný kandidát – třiadvacetiletý Kamil Kubica.

Kandidovat se znovu chystá i Anna Maclová, křesťanští demokraté ale ještě jednají o tom, zda budou kandidovat sami nebo v některé ze širších koalic. Zřejmě pouze Změnou pro Hradec budou kandidovat Zelení s Martinem Hanouskem a Adamem Zárubou. Vyklidit pozice nebudou chtít ani komunisté. Další subjekty se budou chtít do zastupitelstva dostat nově. Půjde určitě o ČSSD, SPD, STAN nebo třeba nový politický subjekt s pracovním názvem Hradečtí kantoři. Spekuluje se i o vzniku subjektu okolo hradeckého senátora Jana Holáska.

U Aldisu se otevře nová lávka

Na podzim by měli dělníci dokončit stavbu unikátní lávky přes Labe ze speciálního vysokopevnostního betonu v lokalitě Aldis. Nová lávka bude mít celkem 103 metrů a překlene Labe v místech u Collinovy ulice před Kongresovým centrem Aldis a na druhé straně u budovy Státního okresního archivu na Smetanově nábřeží a Škroupovy ulice. Pro chodce nebo cyklisty se tak výrazně zkrátí například cesta od Centrálu do Šimkových sadů. „V průběhu podzimu se budeme stěhovat nad řeku, bude zde vznikat provizorní konstrukce, na které budeme lávku stavět. Předpokládáme, že prefabrikáty sem začneme navážet začátkem příštího roku nebo v únoru, a na podzim příštího roku bychom měli mít dokončeno,“ řekl ke stavbě během jejího zářijového zahájení zástupce společnosti SMP CZ Viktor Stržínek.

Hradecká radnice plánovala stavbu lávky od roku 2003. Po dlouhých 19 letech by se měla lávka o délce 103 metrů dočkat otevření na podzim příštího roku. Nová lávka přes Labe bude stát město více než 133 milionů korun bez DPH. Zhruba sto milionů by měla pokrýt evropská dotace. „Ta cena samozřejmě není nízká, ale podle mě za vysokou kvalitu nemůžeme chtít nízkou cenu. Chodci a cyklisté se díky lávce dostanou kratší a především bezpečnější cestou na druhý břeh řeky,“ okomentoval stavbu primátor Alexandr Hrabálek (ODS). Stavba lávky zatím probíhá podle plánů a nic by tak nemělo bránit tomu, aby se po ní ještě prošli první lidé.

Vánoční trhy na Velkém náměstí

Hradecké vánoční trhy se tradičně nekonaly na největším a nejnavštěvovanějším Velkém náměstí v úplném centru města, ale na náměstí Masarykově. To se ale mělo už v roce 2020 změnit. Radnice totiž přišla s novým velkolepým konceptem vánočních trhů. Ty se měly přesunout na Velké náměstí do prostoru ke katedrále svatého Ducha. Kromě sedmi desítek stánků s občerstvením nebo výrobky měl být součástí trhů i každodenní kulturní program. Připravené bylo i kluziště a další atrakce především pro děti, jako například vláček a kolotoč.

V roce 2020 zhatila nakonec konání trhů epidemie koronaviru a stejně bohužel dopadly přípravy trhů i v letošním roce. Na konci listopadu rozhodla radnice kvůli nařízení Ministerstva zdravotnictví o zrušení vánočních trhů i v roce 2021. Hradec přitom opět připravoval trhy ve velkolepém stylu. Kromě již zmíněných atrakcí připravilo město i speciální vánoční autobus, který měl jezdit přímo na náměstí v půlhodinových intervalech. Vjezd automobilů měl být naopak omezen.

Zda se nového konceptu vánočních trhů dočkají obyvatelé Hradce aspoň do třetice, bude zřejmé až za mnoho měsíců. Pokud to epidemická situace dovolí, bude mít Hradec po letech opravdu nádherné vánoční trhy v samém centru města.

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Hynek Šnajdar, Martin Patkoš, archiv Rock for People, Linkprojekt