Neděle

25. února 2024

Nyní

Zítra

10°

Svátek má

Městská karta do roka skončí. V MHD brzy zaplatíte platební kartou

13. 12. 2021

page.Name
Po více jak 15 letech skončí během příštího roku v městské hromadné dopravě v Hradci Králové používání městské karty. Dopravnímu podniku se totiž konečně podařilo vysoutěžit dodavatele na nový odbavovací systém. Společnost Em Test by ho měla dodat do konce příštího roku za zhruba 30 milionů korun. Jízdné v MHD budete moct nově zaplatit pomocí běžné platební karty.

Ve stínu kontroverzního zdražení jízdného přichází pro cestující v hradecké MHD i jedna velmi pozitivní zpráva. Více jak čtyři roky po prvním neúspěšném tendru na modernizaci odbavovacího a informačního systému pro městskou hromadnou dopravu se dopravnímu podniku konečně podařilo zakázku dotáhnout do úspěšného konce. „Dostal jsem informaci od pana ředitele, že dopravní podnik vysoutěžil nový odbavovací systém. Tendr už prošel i řízením u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. V příštím roce bychom se tak měli dočkat výrazného zlepšení služeb naší městské hromadné dopravy,“ potvrzuje náměstek primátora Pavel Marek (ANO), do jehož gesce dopravní podnik spadá.

Nový systém bude fungovat do příštích Vánoc

Podle ředitele dopravního podniku Zdeňka Abrahama o zakázku projevily zájem tři společnosti. Nejvýhodnější nabídku podala společnost Em Test. „Přibližná cena je do 30 milionů korun. Ještě tento týden bychom měli podepsat smlouvu a od té doby bude mít dodavatel 12 měsíců na zprovoznění systému. Fungovat by tak měl do Vánoc příštího roku,“ vysvětluje Abraham.

Nejdůležitější novinkou odbavovacího systému bude možnost zaplatit za jízdné platební kartou. Nový odbavovací terminál, který nahradí „žluté krabičky“, které jsou ve vozech MHD od roku 2006, umožní cestujícím platbu všemi bezkontaktními způsoby jako nabízí například obchodní centra. Půjde o klasickou platební kartu, kartu nahranou v mobilních telefonu, chytrých hodinkách nebo platební nálepkou. Použít budete moct také kartu IREDO.

Kupovat jízdenky u řidiče už nebude dávat smysl

Podle ředitele Zdeňka Abrahama naopak skončí platnost všech městských karet. S novým odbavovacím systémem souvisí podle ředitele i zdražení jízdenek prodávaných řidičem. „Tento prodej chceme výrazně omezit. Když přijdete do autobusu bez platné jízdenky, nebudete muset platit 40 korun v hotovosti u řidiče, ale za 16 korun si koupíte jízdenku pomocí platební karty,“ popisuje výhody Abraham. Pokud nebudete čerpat slevy pro děti, studenty či seniory, nebudete muset svou platební kartu nikde registrovat.

Součástí nového systému budou i nové zastávkové informační tabule, na kterých cestující uvidí příjezd spojů v reálném čase včetně zpoždění. Celý systém bude začleněn i do právě budovaného inteligentního dopravního systému. Bude například nejen počítat cestující a informovat o zpoždění autobusů, ale umožní právě i preferenci MHD na chytrých křižovatkách.

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: DPMHK