Sobota

24. února 2024

Nyní

10°

Zítra

10°

Svátek má

Od nového roku si za hradeckou MHD připlatíte, rozhodli radní

8. 12. 2021

page.Name
Hradečtí radní na svém úterním zasedání rozhodli o zdražení jízdného v městské hromadné dopravě. Cena jedné jízdy při platbě z městské karty se od začátku příštího roku zvýší u dospělých ze 14 na 16 korun a u dětí a seniorů z 8 na 10 korun. Děti, studenti a senioři si výrazně připlatí i za roční předplatné, kde musí počítat s nárůstem cen o několik stovek korun.

Nejtěsnější možnou většinou prošel radou města návrh dopravního podniku na zvýšení cen jízdného v městské hromadné dopravě v Hradci Králové. Poprvé od září 2016 tak dojde ke zvýšení tarifů v MHD. Nové ceníky budou platit od začátku příštího roku. „Naposledy se zdražovalo před více než pěti lety. Od té doby jenom inflace činí okolo 20 procent a s náklady letos výrazně zahýbalo i zvýšení cen energií. Cestující by měli pochopit, že pokud budeme chtít i do budoucna fungující MHD, je potřeba si za to připlatit,“ zdůvodnil návrh dopravního podniku jeho ředitel Zdeněk Abraham. Podle něj by zvýšení cen mělo přinést do pokladny dopravního podniku zhruba sedm a půl milionu korun. Tato částka by však platila za předpokladu, že by žádní cestující kvůli zvýšení cen nepřestali služby MHD využívat.

Dopravní podnik se hojí na dětech a seniorech, tvrdí náměstek

Právě odlivu cestujících se však obává například náměstek primátora Pavel Marek (ANO), do jehož gesce dopravní podnik spadá. Ten odhaduje, že po odchodu části cestujících z vozů MHD bude reálný zisk pro dopravní podniky pouze ve výši dvou až tří milionů. Nesouhlas s rozhodnutím radních dal Marek jasně najevo na dnešní tiskové konferenci. „S rozhodnutím nesouhlasím a mám s ním problém, protože v našem volebním programu je něco jiného. Dopravní podnik se hojí na skupinách, které hodlám bránit. Zdražení se nejvíce dotkne školního jízdného, seniorů nad 70 let a doprovodu dítěte do tří let věku. To jsou přitom skupiny, které bychom měli spíš bránit. Nejnižší navýšení je naopak u lidí v aktivním věku,“ kroutil hlavou nad novým ceníkem náměstek primátora.

Školáci si připlatí 320 korun za rok, senioři 500 korun

Podle nového ceníku zaplatí dospělí lidé za jednotlivou jízdu 16 korun při platbě z městské karty. Doposud platili o dvě koruny méně. Papírové jízdenky podraží z 20 na 25 korun, sms jízdenka z 25 na 30 korun a jízdenka u řidiče z 30 na 40 korun. Roční jízdné pro dospělé pak stoupne jen nepatrně, místo 3700 korun zaplatíte od nového roku 3870 korun. Vyšší mírou dopadne zdražení na děti a studenty. Školní předplatné na 12 měsíců podraží ze 1480 na rovných 1800 korun. Největší šok pak zažijí senioři nad 70 let. Ti dosud jezdili vozy MHD za stokorunu ročně. Nově budou muset zaplatit 600 korun.

Platit budete nově i za psa nebo dětský kočárek

Součástí změn je i zrušení bezplatné přepravy v úseku mezi Terminálem hromadné dopravy a Hlavním nádražím. Deset korun zaplatíte od nového roku za psa, pět korun za dětský kočárek nebo jízdní kolo a plnou cenu zaplatí nově i člověk doprovázející dítě do tří let věku. Zdražení tarifů MHD navrhoval dopravní podnik už v březnu, tehdy se ale radní vyslovili proti. Podle primátora Alexandra Hrabálka (ODS) se tehdy vedení města shodlo na tom, že v těžké covidové době by zdražení jízdného nebylo dobrým krokem. „Podle mého názoru bychom měli počkat na dobu, kdy se život aspoň z větší části vrátí do normálu a současná pandemie a platná vládní opatření již nebudou naši společnost omezovat vysokou nemocností, možnostmi výdělku a zaměstnanosti,“ řekl v březnu primátor. Ačkoliv epidemická situace je nyní minimálně stejně složitá, tentokrát už vedení města zdražení odhlasovalo.

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz