Neděle

3. prosince 2023

Nyní

-4°

Zítra

-4°

Svátek má

Rozpočet Hradce na rok 2022 budí vášně. Radnice navrhuje schodek půl miliardy

6. 12. 2021

page.Name
Návrh rozpočtu s půlmiliardovým schodkem předloží v příštích dnech orgánům města náměstkyně primátora pro oblast ekonomiky Monika Štayrová (ANO). Mezi největší plánované investice patří výstavba nového fotbalového stadionu, rekonstrukce ZUŠ Střezina nebo dokončení inteligentního dopravního systému a lávky přes Labe u Aldisu. Rozpočet pro příští rok naopak nepočítá s tím, že by začala rekonstrukce křižovatky Mileta nebo zásadní práce na Velkém náměstí. Úplně pak z výhledu na další tři roky zmizela Benešova třída.

S příjmy ve výši zhruba 2,3 miliardy a výdaji ještě o dalších 506 milionů vyššími počítá návrh rozpočtu Hradce Králové pro rok 2022. Rozpočet už na konci listopadu jasnou většinou většinou podpořil finanční výbor a zítra by měl bez problémů projít i radou města. Zda však získá příští týden dostatečnou podporu i při klíčovém hlasování v zastupitelstvu, není úplně zřejmé. Vedení města, tedy hnutí ANO společně s ODS, totiž nedisponuje v zastupitelstvu potřebnou většinou a část opozice navrhovaný rozpočet už nyní kritizuje. Proti půlmiliardovému deficitu se veřejně ohradil třeba zástupce Koalice pro Hradec Stanislav Klik. „Návrh rozpočtu 2022 je všechno jen ne úsporný. Osobně si obezřetné hospodaření v této nejisté době představuji jinak,“ okomentoval návrh rozpočtu na sociální síti. Ostře se pak do rozpočtu pustil i zastupitel za Piráty Pavel Vrbický. Jeho komentář k rozpočtu vyšel minulý týden i v městském zpravodaji Radnice. „Ekonomiku čekají těžké časy. Bohužel městský rozpočet, který sestavila koalice ODS a ANO, se na ně nepřipravuje. Předpokládané příjmy jsou spíš zbožným přáním, a tak se radnice nevyhne škrtům, nebo ještě hůř úvěru,“ napsal Vrbický, kterému v rozpočtu navíc chybí covidová rezerva nebo peníze na výstavbu městských bytů a parkovacích domů. Ekonomická náměstkyně primátora Monika Štayrová (ANO) si za navrženým rozpočtem stojí. Přiznává ale, že projednání v zastupitelstvu nemusí být úplně jednoduché. „Hlasování je teď naprosto demokratické, protože nemáme v zastupitelstvu většinu. Chováme se ale k ostatním klubům naprosto korektně a snažíme se vyřídit všechny jejich připomínky. Komentář pana Vrbického mě proto velmi mrzí,“ řekla Salonkám první náměstkyně primátora.

Nejvíce peněz spolkne fotbalový stadion

Jak konkrétně jsou výdaje města ve výši 2,8 miliardy korun plánované? Co se týká investičních akcí města, jednoznačně nejvyšší částka z rozpočtu půjde na výstavbu nového fotbalového stadionu. Z rozpočtu pro příští rok stadion ukrojí 276 milionů. Dalších 50 milionů půjde na první etapu rekonstrukce ZUŠ Střezina, 30 milionů na rekonstrukci zimního stadionu, 28 milionů na opravu loděnice na Orlici a skoro 40 milionů půjde na opravy mostů. V plánu je například oprava Moravského mostu nebo historického železného mostu Bailey Bridge. Desítky milionů půjdou také na dokončení už rozjetých projektů – 75 milionů na dokončení inteligentního dopravního systému a 67 na lávku přes Labe v lokalitě Aldis. Poslední dva zmíněné projekty pokryje z větší části evropská dotace. Na radnici teď navíc napjatě očekávají rozhodnutí Národní sportovní agentury (NSA), která má ještě před vánočními svátky rozhodnout o výši dotace na nový fotbalový stadion. Ta může činit až polovinu z celkové ceny 568 milionů korun. „NSA chceme požádat i o dotaci na zimní stadion a loděnici,“ doplnila Štayrová.

Významná podpora pro sport i kulturu

Naprostou většinu výdajů v rozpočtu tvoří takzvané běžné výdaje. Pod nimi se skrývá financování škol, technických služeb, městské knihovny nebo sociálních služeb. Významnou část výdajů tvoří i dotace kulturním a sportovním organizacím. Filharmonie dostane 49 milionů, Klicperovo divadlo 39 milionů, Divadlo Drak 19 milionů, fotbalový klub 38 milionů a hokejový Mountfield 36 milionů. Astronomických 293 milionů korun pak tvoří dotace pro dopravní podnik na provoz městské hromadné dopravy. I kvůli stále se zvyšující potřebě podpory ze strany města nyní zároveň politici vedou debaty o možném zvýšení cen jízdného.

Mileta příští rok nezačne, Benešovka je stále v nedohlednu

Navzdory dřívějším deklaracím Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) i investičního náměstka primátora Jiřího Bláhy (ODS) příští rok nezačne dlouho očekávaná rekonstrukce křižovatky Mileta. Podle posledních zpráv z ŘSD by měly práce na Miletě začít až v dubnu 2023. Tomu odpovídá i výhled na roky 2023 a 2024, který je součástí předkládaného rozpočtu. Úplně pak z výhledu na další tři roky zmizela rekonstrukce Benešovy třídy. „Nebudeme vázat do rozpočtu peníze na Benešovu třídu dřív, než budeme mít stavební povolení. Zatím ještě bohužel nemáme ani územní rozhodnutí. Některé věci ale zrealizujeme formou oprav prostřednictvím technických služeb,“ vysvětlila důvody Monika Štayrová. Optimisticky nevypadá ani stav u dalších velkých projektů. Na Velké náměstí půjdou v roce 2022 jen čtyři miliony korun a například peníze na rekonstrukci nebezpečných severních teras byste v rozpočtovém výhledu na další tři roky hledali úplně marně.

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz