Pátek

29. září 2023

Nyní

14°

Zítra

16°

Svátek má

Salonky mají dvě titulky, s houslovým virtuosem i nadějnou herečkou

2. 12. 2021

Salonky mají dvě titulky, s houslovým virtuosem i nadějnou herečkou 0 snímků
Rodák z Hradce Králové je jedním z nejvýznamnějších a nejznámějších současných českých houslistů, který svou brilantní hrou potěšil posluchače téměř celého světa. Jaroslav Svěcený jezdí do svého rodiště pravidelně za svou maminkou a při jedné ze svých listopadových cest ochotně zavítal do redakce magazínu Salonky, kde nám poskytl velmi zajímavý rozhovor.

Pokud budu moci a budu zdráv, rozhodně město Hradec Králové nebude chybět v mé blízkosti. Putuje se mnou celý život a chtěl bych zdůraznit, že jsem hrdý rodák,“ řekl houslista, který je ozdobou jedné z titulních stran magazínu. Ano, čtete správně. Jedné, protože jsme se tentokrát rozhodli, že vaše oblíbené periodikum bude mít na konci letošního roku titulní strany dvě. A kdo je ozdobou té druhé?Teprve osmiletá, ale velmi nadějná herečka a dá se říci, že vycházející hvězdička Valentýna Bečková z Hradce Králové. Ta už zazářila v několika filmech po boku známých herců. Aktuálně ji lze vidět například v romantické komedii Přání Ježíškovi a od 9. prosince, kdy bude mít premiéru, i v pohádce Tajemství staré bambitky 2. Její oblíbenou činností je vyprávění a psaní příběhů. „Máme teď ve škole předmět tvůrčí psaní a to mě moc baví. Naposledy jsme psali o Sněhurce a dost jsem se rozepsala. Myslím si, že i tento příběh by teď pobavil,“ směje dívenka.Vzhledem k tomu, že se mají na Hradecku už brzy otevřít nové úseky na dálnicích D11 a D35, stala se tato událost tématem prosincového magazínu. S dálnicí souvisí i další rozhovor s plukovníkem Petrem Duškem, který je už deset let ve funkci vedoucího odboru služby dopravní policie Královéhradeckého kraje, a hovoří o tom, jaká pozitiva přinesou Hradci Králové nové dálniční úseky, nebo shrnuje svá očekávání od inteligentního dopravního systému. Oba materiály jsme doplnili anketou.

Hradecká dálnice, která patří vůbec k nejdéle budovaným silničním stavbám v Česku, se tak po dlouhých 44 letech od zahájení výstavby prodlouží aspoň na dvě třetiny své plánované délky. Z Prahy nově dojedete přes Hradec Králové právě až do Jaroměře. Zbývajících 41 kilometrů na hraniční přechod s Polskem v Královci by mělo být dokončených do roku 2027.Hradec Králové se kdysi nazýval Salonem republiky. Velký podíl na tom měli osvícení a významní architekti, kteří ve městě zanechali nesmazatelnou stopu. Mezi ně patřil Jan Kotěra, který v Hradci realizoval pět staveb včetně výrazného Muzea Východních Čech, a od jehož narození 18. prosince uplyne 150 let.

Znalcem Kotěrova díla je historik umění Ladislav Zikmund-Lender, jemuž před pěti lety vyšla kniha Jan Kotěra v Hradci. „Všechny jeho stavby stojí v okruhu jednoho městského bloku. Kotěra byl daleko zásadnější v příkladu, byl vzorem a výraznou osobností ovlivňující další architekty. Zajímavé je to, že v Hradci zanechal díla ze všech etap své tvorby,“ uvedl historik umění.Trenér Tomáš Martinec, muž, jenž stojí za úspěšnými výsledky hokejistů Hradce Králové v extralize. Mountfield vedl už v letech 2018/19, pak ho na rok a půl nahradil Vladimír Růžička, aby se osmačtyřicetiletý kouč vrátil. Tento trenér, který je zároveň dobrým psychologem, dokázal z pětadvaceti rozdílných hokejistů sestavit fungující a jako jedna parta vystupující tým. Nejen o tom vypráví hradecký patriot v dalším našem rozhovoru.

V prosincovém magazínu samozřejmě nemůže chybět další díl ze seriálu
Příběh postavičky. Autor příběhů těchto figurek Slávek Trávníček tentokrát představuje Edu Řezáče, hradeckého bohéma ze starého města. „Eda, s přívlastkem po Gottovi „Božský“ byl kulturně založeným člověkem. Svým chováním a charakteristickou mluvou se odlišoval od ostatních lidí. Spousta lidí, hlavně ze starého města, na něho vzpomínají v dobrém,“ napsal Trávníček.Pravidelná rubrika Oko Salonek se tentokrát zaměřuje na podivný rok, který právě končí a ve své podivnosti pokračuje. Pandemie covidu-19 sílí, nemocnice i v Královéhradeckém kraji postupně omezují některé neakutní operace, aby se zdravotníci mohli věnovat pacientům s covidem, a zároveň zvyšují počty covidových lůžek. Zdá se, a je to velmi pravděpodobné, že konec roku nebude příliš veselý.

Ale, abychom nekončili pesimisticky, právě vyšel prosincový magazín Salonky přinášející povznášející a zajímavé čtení, které vám zcela jistě zlepší náladu. Aktuální magazín Salonky najdete ho na vybraných distribučních místech v Hradci Králové. Čtěte Salonky!

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: archiv Salonek