Pondělí

15. července 2024

Nyní

22°

Zítra

21°

Svátek má

Z Fortny bude okružní křižovatka. Práce začnou už začátkem příštího roku

14. 12. 2021

page.Name
Už během prvních měsíců příštího roku by měla být zahájena rozsáhlá rekonstrukce přestupního terminálu a křižovatky Fortna v centru Hradce Králové. Dopravní uzel pod schodištěm Bono Publico zrekonstruuje za necelých 53 milionů korun bez DPH společnost M-Silnice. Řidiči se tak musí připravit na dočasné omezení na vnitřním městském okruhu. Kompletně hotovo by mělo být v první polovině roku 2023.

Nejvýraznější změnou komplexní rekonstrukce bude přeměna křižovatky Fortna na kruhový objezd. Radnice si od přeměny slibuje zlepšení dopravního provozu v centru města. „Nyní je zde křižovatka ve tvaru písmene T, která především v době dopravní špičky působí poněkud chaoticky. Vytvořením kruhového objezdu by mohlo dojít především ke zvýšené bezpečnosti pro chodce a cyklisty, kterých se v této oblasti pohybují denně stovky až tisíce. Celkově by prostor mohl dostat nový řád a styl,“ říká náměstek primátora pro oblast městských investic Jiří Bláha (ODS). Kromě této přeměny se dočkají úprav také chodníky a cesty v okolí, stejně jako autobusový terminál.

Stavební práce by měly být zahájeny začátkem příštího roku a trvat budou asi 14 měsíců. Upraveny budou silnice v okolí terminálu, sjezd u soudu, obratiště v ulici Jana Koziny, přilehlé parkoviště a ostrůvek na Orlickém nábřeží. Nový povrch získá také chodník u Moravského mostu. Dojde na přeměnu křižovatky Fortny na okružní, úpravy čekají také chodník ke zdravotní škole, autobusové zastávky, vjezd do kasáren a místa pro přecházení. Rekonstrukce by měla být kompletně dokončena v první polovině roku 2023.

Hradecká radnice plánuje na rekonstrukci využít hned dvě dotace, a to z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) čerpaného v rámci Hradecko-pardubické aglomerace (ITI). Na část terminál město požádalo o dotaci ve výši 21,1 milionu korun, na část křižovatka pak o dalších 22 milionů. "U obou částí odpovídá výše požadované dotace 90 procentům celkových způsobilých výdajů,“ dodává náměstkyně primátora pro oblast městských dotací Monika Štayrová (ANO).

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Magistrát města Hradec Králové