Pátek

23. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Zastupitelé neschválili rozpočet. Hradec začne příští rok v provizoriu

13. 12. 2021

page.Name
Hradečtí zastupitelé neschválili rozpočet města pro rok 2022. Návrh, který předkládala ekonomická náměstkyně primátora Monika Štayrová (ANO), opoziční zastupitelé tvrdě zkritizovali. Následně schválili usnesení, podle kterého musí náměstkyně rozpočet přepracovat podle jimi stanovených podmínek. Do příštího roku tak Hradec Králové vstoupí v rozpočtovém provizoriu.

Předložený návrh rozpočtu počítal se schodkem 507 milionů korun při příjmech 2,29 miliardy korun a výdajích 2,79 miliardy korun. Schodek mělo město z většiny uhradit z peněz ušetřených v minulých letech a dále z úvěru 170 milionů korun. O podpoře pro rozpočet se v pondělí fakticky vůbec nehlasovalo. Předsedkyně HDK Pavlína Springerová totiž předložila protinávrh, který zavázal předkladatelku rozpočtu Moniku Štayrovou k přepracování rozpočtu a splnění celkem osmi různých podmínek.

Schodek rozpočtu nesmí být vyšší než 507 milionů korun, nejméně o pět procent se musí navýšit výdaje do školství a kulturních organizací města. Musí počítat s rezervou na výdaje související s epidemií covidu-19, má redukovat výdaje v gesci náměstka Pavla Marka (ANO) do komunikací, sportovišť a do nebytového fondu. Pro usnesení hlasovalo 20 z 35 přítomných zastupitelů. Z tábora vládních stran pro něj hlasovali jen Martin Soukup (ODS) a Andrea Turková (ANO). Pro schválení bylo třeba 19 hlasů.

Město nemůže zahájit nové investice

Výraznější většina 27 zastupitelů pak hlasovala pro pravidla rozpočtového provizoria. Podle nich například radnice může čerpat výdaje jen na nutný provoz města a svým příspěvkovým organizacím může měsíčně poslat jen jednu dvanáctinu schváleného rozpočtu roku 2021. Nové investice město nemůže zahájit. Provizorium by mělo trvat nejdéle do konce března 2022. 

Opozice podrobila předložený rozpočet kritice. "V rozpočtu je podhodnocena oblast sociální, školství, kultury. S opozicí byl rozpočet málo komunikovaný. Nebudu pro něj hlasovat," řekl zastupitel Pavel Vrbický (Piráti). Podle Martina Hanouska (Zelení) navržený rozpočet obsahoval zbytné investice, například lávku přes Labe či přístavbu zimního stadionu. Podle Pavlíny Springerové (HDK) byla příprava rozpočtu na nadcházející velmi těžký rok podceněna, označila ji za velký politický amatérismus. Rozpočet podle ní nereaguje na současný výrazný růst cen energií. Opozici se nelíbilo, že rozpočet nepočítá s rezervou na věci související s epidemií covidu.

Štayrová: Rozpočet byl dobrý, je to hra s občany

Náměstkyně Štayrová výhrady opozice k rozpočtu odmítla. Navržený rozpočet označila za prorůstový. "Rozpočet byl sestavený dobře. Snažila jsem se se všemi komunikovat a kritiku, že jsem rozpočet s opozicí neprojednávala, beru za pomluvu," řekla Salonkám Štayrová. Jak dlouho budou trvat další jednání o rozpočtu nechtěla odhadovat. "Opravdu nevím. Je to ze strany opozice hra s občany města," uvedla náměstkyně.

Vyhovět požadavkům zastupitelů se podle svých slov bude snažit. Bude to ale podle ní velmi obtížné. "Budeme zřejmě muset skrečovat nějakou investiční akci, pak je reálné ty podmínky splnit," dodala ekonomická náměstkyně. 

Stavbu stadionu provizorium neohrozí

Hlavní investicí města je letos zahájená stavba fotbalového stadionu za asi 745 milionů korun s DPH. Jde o největší zakázku v novodobé historii města. Rozpočtové provizorium se stavby nedotkne. Stejně tak se neschválení rozpočtu nedotkne ani dalších již zahájených staveb, a to například stavby inteligentního dopravního systému, stavby lávky přes Labe či stavby sportovní haly na Pouchově.

Tomáš Kulhánek/ČTK
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz