Pondělí

27. května 2024

Nyní

23°

Zítra

17°

Svátek má

Čtvrté patro vědecké knihovny patří Franzi Kafkovi, odhalili mu tam bustu

4. 10. 2021

Čtvrté patro vědecké knihovny patří Franzi Kafkovi, odhalili mu tam bustu 0 snímků
Zámek, Proměna, Popis jednoho zápasu či Amerika. To jsou romány, které jsou známy po celém světě, jejichž autorem je proslulý pražský rodák a jeden z nejvlivnějších spisovatelů 20. století Franz Kafka. A právě v souvislosti s touto literární osobností došlo ve Studijní a vědecké knihovně v Hradci Králové k mimořádné události.

Ve čtvrtém patře této čtenářsky vyhledávané instituce byla totiž odhalena busta tohoto literáta, jejímž autorem je původem ukrajinský sochař Ruslan Vysoký, absolvent Střední uměleckoprůmyslové školy sochařské a kamenické v Hořicích a nynější student Akademie výtvarných umění v ateliéru Lukáše Rittsteina.

Podle našich informací jde o premiéru, protože v interiérech budovy socha dosud nebyla odhalována. S hořickou školou nicméně knihovna dlouhodobě spolupracuje, o čemž svědčí sochy umístěné před knihovnou a nyní bude takové dílo umístěné i uvnitř. Jak se nechal slyšet vedoucího oboru Sochařství v hořické škole Ladislav Jezbera, jde o umělecky velmi zdařilou bustu.

„Zhruba před dvěma lety ode mě dostal Ruslan zadání vytvořit bustu Franze Kafky,“ řekl Jezbera, který účastníkům odhalení podrobněji přiblížil historii sochařského portrétu od dávné minulosti až do současnosti. Poté poprosil ředitele sochařské a kamenické školy Petra Malého, aby bustu spisovatele odhalil.

„Jediné, co mě mrzí, že u této události není autor sochy,“ uvedl ředitel a zdařilou bustu odhalil. Autor sochy, kterému je třiadvacet let, se nemohl na odhalení pro nemoc dostavit. „Když k nám přišel na školu, měl už za sebou část studia na akademii v Charkově. Pochvaloval si nejen pobyt na naší škole, ale i vstup do českého prostředí a zdokonalení se v řemesle,“ dodal Jezbera s tím, že je autor busty Franzi Kafkovi velmi podobný.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz