Pátek

21. června 2024

Nyní

17°

Zítra

18°

Svátek má

Cyklovraky hyzdící veřejné prostranství Hradce čeká postupné odstraňování

13. 10. 2021

page.Name
Když Salonky před nedávnem upozornily na rozmáhající se nešvar v Hradci Králové v podobě torz jízdních kol majitelem uzamčených k městskému mobiliáři, a to zejména na Riegrově náměstí u hlavního nádraží, netušili jsme, že řešení tohoto problému bude mít rychlý spád a magistrát najde způsob, jak si s tím poradit.

V době upozornění na tuto skutečnost se ukázalo, že tato záležitost nemá uspokojující řešení. „Nemáme oprávnění ta uzamčená torza kol v městských stojanech odstranit, protože někomu patří a my nevíme komu,“ konstatovala mluvčí hradecké městské policie Eva Kněžourová. Také z města zaznělo, že jde stále o soukromý majetek a neexistuje možnost dohledat majitele. „Určitě chceme tuto situaci řešit,“ řekl nám vedoucí odboru kanceláře primátora města Petr Vinklář. A věci se nyní daly konečně do pohybu a radnice zahájí likvidaci cyklovraků, které se nacházejí na veřejném prostranství a hyzdí ho.

Tento krok byl rozdělen do tří kategorií, podle kterých budou torza kol postupně odstraňována. Do první jsou zařazena kola, z nichž zbylo jen torzo, jsou umístěna na městském pozemku a připoutána k městskému mobiliáři. Cyklovrak spadající do této kategorie se nachází například v Palackého ulici. Do druhé kategorie spadají nepojízdné vraky, například rám bez jednoho kola, bez řídítek, prázdné duše, zdeformovaná kostra a nacházejí se na městském pozemku minimálně šest měsíců.

Do poslední kategorie patří kola, která jsou sice pojízdná, ale již dlouhou dobu nejsou majitelem využívána. Podle vyjádření města se podobných kol v Hradci nachází nejvíce - zhruba čtyři desítky. Nyní běží lhůta jednoho roku, kdy mají jejich majitele čas a možnost se o ně postarat. Po roce budou kola řešena jako nalezená a předána na odbor vnitřních služeb do sekce Ztráty a nálezy. Po uplynutí zákonné lhůty budou zlikvidována nebo nabídnuta veřejnosti obdobně jako nalezená kola v rámci aukce.

„Seznam těchto vraků se chystáme v druhé polovině října zveřejnit, aby se k nim majitelé mohli přihlásit. Pokud k ničemu takovému nedojde, budeme je muset z veřejného prostoru odstranit a budou předány Hradeckým službám v rámci projektu Re-use,“ uvedl náměstek primátora Pavel Marek. Ten upozornil, že v minulých týdnech město mapovalo cyklovraky a dlouho stojící nepoužívaná kola nacházející se na veřejném prostranství, nejčastěji u stojanů, stromů nebo také veřejného osvětlení. „Evidováno máme téměř padesát takových kol, skutečné číslo ale může být ještě o něco vyšší,“ dodal náměstek.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz