Pátek

23. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

„Fakultka“ u prvního pacienta použila pro léčbu lymfomu CAR-T terapii

12. 10. 2021

page.Name
Fakultní nemocnice Hradec Králové použila u první pacientky při léčbě difuzního B - velkobuněčného lymfomu unikátní technologii CAR-T, která díky genetické úpravě T-lymfocytů umožňuje imunitním buňkám pacienta lépe bojovat s nádorovým onemocněním.

Pětasedmdesátiletá pacientka dostala upravené lymfocyty v druhé polovině září, léčbu zatím toleruje velmi dobře. „Z prvotních zkušeností můžeme konstatovat, že léčba je zatím účinná. Samozřejmě budeme ve sledování nemocné pokračovat v dalších měsících a celý průběh chceme pečlivě zhodnotit,“ řekl David Belada, primář a současně vedoucí lékař CAR-T programu na IV. interní hematologické klinice nemocnice.

V České republice tuto terapii využívají čtyři fakultní nemocnice, ve „fakultce“ by mohlo být ročně tímto způsobem léčeno zatím zhruba osm až deset pacientů. „Je to moderní metoda, při které jsou pacientům odebrány T-lymfocyty, ty jsou v zahraničí geneticky upraveny a potom za pomoci infuze znovu vráceny do těla, kde se zapojí do boje s nádorem. V současnosti je možné je využívat na léčbu nemocných s difuzním B-velkobuněčným lymfomem. Do budoucna se předpokládá rozšíření této terapie i na další indikace,“ uvedl přednosta IV. interní hematologické kliniky nemocnice Pavel Žák.

Fakultní nemocnice již v minulosti zajistila aplikaci CAR-T terapie několika svým pacientům ve zdravotnických zařízeních, která tuto terapii začala využívat dříve. „CAR-T terapie nám poskytuje další možnost léčby nemocných s difuzním B-velkobuněčným lymfomem, chceme ji využívat především u pacientů, u kterých jsme neuspěli se standardními možnostmi léčby,“ sdělil přednosta Žák. Náklady na jednoho nemocného s CAR-T terapií se pohybují mezi 8 až 9 miliony korun, léčba je hrazena zdravotními pojišťovnami, je ale nezbytné schválení revizním lékařem.

IV. interní hematologická klinika Fakultní nemocnice Hradec Králové zajišťuje péči o nemocné chorobami krve z celých východních Čech. Každoročně zajišťuje péči o zhruba 350 nových hematologických pacientů, z toho se u osmi osmiček z nich jde o nemocné s nově diagnostikovaným difuzním B-velkobuněčným lymfomem.

(hyš-js)
hynek@salonkyhk.cz