Pátek

23. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Kniha cestovatele a vědce Dršaty S kolem kolem Araratu se dočkala křtu

1. 10. 2021

Kniha cestovatele a vědce Dršaty S kolem kolem Araratu se dočkala křtu 27 snímků
Svůj profesní život zasvětil výzkumu a výuce biochemie, převážně na Farmaceutické fakultě Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Zdejší rodák Jaroslav Dršata (78) je však také velký cestovatel, k čemuž využívá jízdní kolo, a také autorem dvou knih, kam zaznamenal svá dobrodružná putování. Po první s názvem Na kole do Jeruzaléma a ještě kousek dál, mu nyní vyšel další opus S kolem kolem Araratu, kterou vydala Agentura Regiona Heleny Rezkové.

A právě tato kniha byla včera v Galerii Na Mostě v prostorách hradecké farmaceutické fakulty slavnostně pokřtěna. „Na cyklocestě od nás do Jeruzaléma a ještě kousek dál, jsem v letech 2006 a 2011 postupoval bez větších odboček k Rudému moři. Rozhodl jsem se tedy uskutečnit další dvouetapovou cestu do východní Anatolie a pak do Arménie, abych se podíval od západu i od východu na biblickou horu Ararat,“ prozradil v úvodním slovu ke knize její autor.

Při svém putování, jak popisuje, poznal život Turků, Kurdů i Arménů, kteří obývají okolí Araratu a navzájem se nemají příliš v lásce. Povídání je provázené zhruba 500 fotografiemi a název S kolem kolem Araratu není podle Dršaty gramatická neobratnost. „Je to vyjádření toho, že jsem se sice na cestě většinu času povozil na kole, ujel něco málo přes 1200 kilometrů, ale také jsem více než v předchozích letech používal veřejné dopravní prostředky, abych spatřil co nejvíce míst,“ uvedl vysvětlil Dršata.

Jak Salonkám řekla vydavatelka knihy Helena Rezková, hradecký patriot Dršata je pro ní člověk trochu mimo lidské chápání. „Jeho cesty jsou velké dobrodružství, navíc od dubna dvakrát v týdnu vypomáhá jako lékař v Hořicích v covid očkovacím centru a stále učí na „farmačce“,“ sdělila.

Druhý cestopis autora v podobě jakýchsi deníkových záznamů přibližuje jeho osamělé cykloputování v letech 2012 a 2013. „To, co v tomto neklidném regionu viděl a zažil, komentuje v historickém kontextu i v kontextu současných událostí. Poutavé vyprávění, které může být pro mnohé inspirací k tomu, že na cyklistické výpravy není pozdě ani v důchodovém věku,“ dodala vydavatelka.

Křtu knihy se zúčastnil rovněž současný děkan farmaceutické fakulty Tomáš Šimůnek.  „Pana profesora Dršatu jsem poznal už za svých studentských let nejen jako vynikajícího vědce a pedagoga, ale také jako vášnivého turistu a cestovatele, který se této vášni nadále věnuje. Těším se tedy na další knihu, kterou jistě připravuje.“

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz