Pátek

21. června 2024

Nyní

18°

Zítra

19°

Svátek má

Milostivé léto by mohlo zachránit statisíce dlužníků. Začne už 28. října

5. 10. 2021

page.Name
Takzvané Milostivé léto začne už za pár týdnů. Dlužníci dostanou tříměsíční šanci na to, aby se vykoupili z dluhů. Tuto šanci ale nebude mít každý. Čeho se Milostivé léto týká a jak to funguje? Přinášíme vám návod, jak se zbavit exekucí.

Od 28. října do 28. ledna 2022 budou moci lidé ukončit statisíce exekucí, které vznikly z veřejnoprávních dluhů. Jedná se například o dluhy za dopravními podniky, zdravotními pojišťovnami nebo i za energetickou společností ČEZ, poplatky za odpad apod. Podmínkou však je, že člověk nesmí být v oddlužení. Milostivé léto lze uplatnit pouze na dluhy, které řeší soudní exekutoři. 

Jedná se o dluhy, které za dobu neplacení, narostly až na několikanásobek původní částky. Pokud dlužník v daných třech měsících zaplatí původní dluh a k tomu 908 korun jako náklady (750 korun + DPH), ten svou exekuci ukončí. Jediné, co potřebujete vědět, je zbývající jistina, protože pokud už jste nějakou částku zaplatili, bude jistina nižší. Pak zbývá poslat částku exekutorovi a k tomu přidat zmíněných 908 korun. To ale není vše. Exekutorovi musíte poslat dopis, že využíváte možnosti Milostivého léta dle části 2, čl. IV, odst. 25, zákona č. 286/2021 Sb. Exekutor vám na základě toho odešle rozhodnutí o zastavení exekuce.

zdroj: Twitter David Borges

Toto tříměsíční období schválila vláda v červenci tohoto roku a je součástí takzvaného balíku exekučních změn. Reálně může milostivé léto zachránit až čtvrt milionu lidí.

Pokud byste přeci jen potřebovali pomoci, můžete se obrátit na dluhovou linku organizace Člověk v tísni na čísle 770 600 800.

 

Tereza Karanská
tereza@salonkyhk.cz