Pátek

21. června 2024

Nyní

18°

Zítra

19°

Svátek má

Ředitel ZŠ Sion odmítl vystěhování školy během školního roku

21. 10. 2021

page.Name
Soukromá ZŠ Sion z Hradce Králové odmítá v tomto školním roce opustit budovu městské ZŠ Mandysova, ve které je v pronájmu. Její prostory Sion využívá pro výuku svých žáků prvního stupně. Přestěhování školy do náhradních prostor během školního roku je nereálné, řekl dnes novinářům ředitel Sion škol Denis Doksanský. Od vedení města dostal informaci o chystané výpovědi 18. srpna, výpověď Sion obdržel koncem září.

Radnice dala Sionu výpověď, protože začátkem příštího roku chce začít s úpravou školy pro potřeby městské MŠ Sluníčko, která by se tam měla kvůli plánované rekonstrukci na jaře přestěhovat. Město se ZŠ Mandysova počítá i jako s náhradním zázemím pro další školy, kde město připravuje rekonstrukce.

„Během školního roku je vystěhování technicky neřešitelné,“ uvedl Doksanský. V části prvního stupně ZŠ Sion, která sídlí v objektu ZŠ Mandysova, se učí okolo 60 dětí. „Očekáváme, že město najde jiné řešení. Má řadu objektů, ve které jsou využitelné prostory pro děti městem zřizované mateřské školy," poznamenal ředitel.

Základní škola Sion v současnosti rekonstruuje budovu v ulici Kleinerových, kde sídlí druhý stupeň. Do zrekonstruované budovy by se měl v budoucnu první stupeň ze ZŠ Mandysovy přestěhovat. Podle zástupců Sionu se ale rekonstrukce hlavní budovy protahuje a do konce roku 2021 hotová nebude. "Doufáme, že v březnu bychom mohli mít dostavěno a měli bychom být v procesu kolaudace. Byli bychom rádi, kdyby nejpozději o letních prázdninách se tam celá škola přesunula," sdělil Doksanský.

Sion využívá část ZŠ Mandysova od roku 2005, v současnosti platnou nájemní smlouvu s městem má od roku 2007, ve smlouvě má tříměsíční výpovědní lhůtu. Podle Doksanského byla domluva s tehdejším vedením města taková, že k vystěhování nikdy nedojde v průběhu školního roku.

Primátor Alexandr Hrabálek (ODS) dnes uvedl, že město postupuje zcela v souladu s nájemní smlouvou. „Škole Sion jsme chtěli maximálně vyjít vstříc, a proto jsme jí nabídli náhradní prostory v jiné školské budově v centru města, kde je tělocvična, zajistili jsme i případné stravování těmto dětem,“ prohlásil Hrabálek.

Podle něj tam nedávno byly dočasně třídy ze ZŠ ve Svobodných Dvorech, které se stěhovaly také v průběhu školního roku. „Z našeho pohledu tedy není nic mimořádného a nereálného přestěhovat několik desítek dětí do náhradních prostor,“ doplnil Hrabálek.

Podle něj je postup ředitele Doksanského odrazem dnešní společnosti, kdy podle některých není třeba dodržovat smluvní závazky a povinnosti. „Pokud má pan ředitel výhrady ke smlouvě z roku 2007, respektive výpovědní lhůtě, měl na to vyvolat jednání a dohodnout se na případné změně smlouvy 14 let,“ uvedl Hrabálek.

Vedení města se připravuje na variantu, že Sion výpovědní lhůtu nedodrží a bude muset MŠ Sluníčko umístit jinam. „Bohužel to není optimální pro děti z městských škol a školek, současně si to vyžádá nemalé vícenáklady,“ uzavřel primátor.

ČTK
Ilustrační foto: Facebook ZŠ Sion J. A. Komenského