Pátek

23. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Základní umělecká škola Střezina se prozpívala a protančila centrem Hradce

21. 10. 2021

Základní umělecká škola Střezina se prozpívala a protančila centrem Hradce 35 snímků
Hradecká Základní umělecká škola Střezina se v rámci oslav 45ti let své samostatnosti vydala do ulic. A že jí bylo všude plno. Žáci tančili, zpívali a po cestě nabalovali další a další umělce. Celý průvod ukončil své oslavy u budovy Střeziny, kde jako překvapení zazpívali obnovenou hymnu ZUŠ z roku 1995.

První průvod si ZUŠka ozkoušela už před dvěma lety, kdy jej spojila s festivalem Open Dwoor. ,,My jsme tuto formu tak trochu odkoukali od zahraničních festivalů a přišlo nám fajn to udělat u nás také. Navíc nám dnes vyšlo skvělé počasí a byla by škoda to nevyužít,’’ říká ředitel ZUŠ Střezina Karel Šust. 

Letošním Průvodem pro radost oslavila umělecká škola svých 45 let samostatnosti. Do roku 1976 byla totiž spojena s nynější Základní uměleckou školou Habrmanovou. A žáci to oslavili jaksepatří. Po celém městě byly rozmístěny taneční, hudební, divadelní i výtvarné soubory, které se pomalu nabalovaly na průvod. ,,Po cestě máme asi čtrnáct stanovišť. Začínáme symbolicky na náměstí 28. října, protože tady dříve byla původní Lidová škola umění v Hradci Králové, ze které jsme vzešli.’’

Průvod pokračoval centrem města přes Baťkovo a Masarykovo náměstí, kde se k nim přidal například taneční soubor. Ten si čekací dobu na průvod zkrátil vystoupením pro veřejnost. A tak to ostatně vypadalo na všech stanovištích. Hrálo se, tančilo, zpívalo, malovalo a potom se společně pokračovalo k budově základní umělecké školy. 

,,Jako závěr jsme si dali obnovenou verzi střezinské hymnu, která vznikla před 25 lety. Radek Škeřík ji dal krásný nový kabát, nahráli to žáci i učitelé v ohromném orchestru a je to bomba. Zpívali to všichni účastníci a do toho se na parkovišti tančil taneček Střeziny. Podle mě to bylo krásné zakončení krásného dne,’’ komentoval závěr průvodu ředitel Šust.

 

Tereza Karanská
tereza@salonkyhk.cz