Neděle

26. května 2024

Nyní

12°

Zítra

14°

Svátek má

Bílá věž, atrakce i místo pro sebevrahy. Zastupitelé rozhodnou o bezpečnostní síti

18. 8. 2021

page.Name
Bílá věž na Velkém náměstí v Hradci Králové. Atraktivní a turisty vyhledávaná dominanta města. Bohužel nejen turisty. Tuto renesanční, dvaasedmdesát metrů vysokou věž v bezprostřední blízkosti katedrály svatého Ducha v nedávné minulosti vyhledávali i to, kteří se rozhodli ukončit svůj život.

Jak už jsme uvedli v loňském únorovém vydání magazínu Salonky, ochoz není zabezpečen sítí, ale pouze zábradlím, které lze snadno přelézt, sebevrazi tak mají „cestu na věčnost“ usnadněnou. Od roku 2016 skočili z věže čtyři lidé. První sebevrahem byl v květnu toho roku pětačtyřicetiletý muž. Rok na to pětadvacetiletá dívka, v roce 2018 čtyřiatřicetiletý muž a poslední případ se stal loni v září. Tak se už delší dobu nabízela otázka: Není už na čase ochoz Bílé věže zabezpečit?

A právě v těchto dnech dostává záměr, jak zamezit dalším tragédiím, konkrétní obrysy. Kvůli zvýšení bezpečnosti návštěvníků, především pak zamezení zneužití této památky pro sebevražedné skoky, je na stole návrh instalace kovových sítí na ochozu věže. Podle našich informací tento záměr schválila rada města, ale finální rozhodnutí je na bedrech zastupitelů, kteří se sejdou na svém srpnovém zasedání. Náklady na práce včetně projektu jsou zhruba 600 tisíc korun.

„Věž se bohužel vlivem nešťastných okolností stala v minulých letech několikrát místem, kde se lidé rozhodli ukončit svůj život. S ohledem na tyto tragické události nám zřejmě nezbyde nic jiného než instalovat bezpečnostní ochranné sítě. Jde především o bezpečí a psychiku kolemjdoucích, kteří se nechtěně stanou svědky nebo další obětí zoufalého rozhodnutí jedinců. Uvidíme, jak se k tomu postaví zastupitelé města,“ řekl primátora města Alexandr Hrabálek.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz