Pátek

1. března 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Blíží se stavba zbrusu nové lávky přes Labe, zahájena bude v září

25. 8. 2021

page.Name
Dlouho diskutovaná stavba nové lávky přes řeku Labe u Aldisu v Hradci Králové se kvapem blíží. Už na začátku nového školního roku budou zahájeny stavební práce a lávka pro pěší i cyklisty po vybudování spojí širší centrum města s rozvíjející se lokalitou Aldis. Novostavba přijde na 133,7 milionu korun bez DPH, dotace činí 100 milionů. Lávka má být dokončena na přelomu let 2022 a 2023.

„Stavba lávky přes Labe je v této lokalitě více než žádoucí. Chodcům a cyklistům bude umožněno dostat se kratší a především bezpečnější cestou na druhý břeh řeky. Od lávky si mimo jiné slibujeme větší oživení lokalit u Aldisu a Smetanova nábřeží, které májí velký, ale zatím ne tolik využitý potenciál. Věříme, že atraktivita těchto míst bude díky lávce postupně dál stoupat,“ řekl primátor města Alexandr Hrabálek.

Během září bude v lokalitě u Aldisu probíhat bourání dvou současných teras. Před zahájením prací bude pokácený strom na levém břehu Labe, který je vzhledem ke svému stavu pro okolí nebezpečný. Podle magistrátu jde o poškozený přestárlý dub červený ve zhoršujícím se stavem s množstvím suchých větví. Stav stromu byl od roku 2012 opakovaně posuzován pro výskyt dřevokazných hub, které způsobují rozkladné procesy dřeva a mají zásadní vliv na pevnost a odolnost dřevní hmoty a zvyšují nebezpečí destrukce.

U stavby lávky se předpokládá, že do konce listopadu bude hotová spodní stavba. Před Vánoci by stavební firma mohla montovat první část ocelové konstrukce a nosná uzavřená lana. Jak prozradil stavbyvedoucí Jiří Keclík, lávka bude postavena ze segmentů tvořených vysokohodnotným betonem, který umožňuje použití velmi subtilních prvků, zaručuje dlouhodobou trvanlivost a snižuje uhlíkovou stopu.

(hyš-kš)
hynek@salonkyhk.cz
Vizualizace: mmhk.cz