Středa

30. listopadu 2022

Nyní

Zítra

Svátek má

Cesta je cíl, v hlavní roli show motojezdec Podmol. Dokument promítá Širák!

4. 8. 2021

Cesta je cíl, v hlavní roli show motojezdec Podmol. Dokument promítá Širák! 12 snímků
Letní kino Širák v Hradci Králové bude v neděli od 21 hodin svědkem ojedinělé show. Odehraje se tady totiž čtyřicetiminutová motivační beseda s promítáním hodinového filmu Cesta je cíl: Dokument v režii Ladise Zemana o životě a velmi úspěšné kariéře freestylového motocrossového jezdce Libora Podmola (37).

„Dokumentární film jsme s Liborem plánovali už od roku 2016. První klapka padla v mnichovské nemocnici bezprostředně po jeho těžkém zranění nohou. Následovala složitá rekonvalescence, kterou jsme natáčeli v častých intervalech. Film jsme točili tři roky, nicméně v čase se vracíme až do devadesátých let,“ prozradil Ladis Zeman, režisér tohoto opusu zachycujícího nejen příběh Libora, ale také jeho táty, který se v roce 1994 postavil na start Rallye Dakar a v roce 1999 tragicky zemřel.

Pro tvůrce dokumentu je důležité spojení promítání filmu s besedou a také osobním setkáním. „Náš film je hlavně o motivaci a podpoře lidí, kteří jí mají nedostatek. Má ukázat lidem to, že je potřeba si v životě užívat každý moment a že cesta ze dna vede pouze vzhůru. Právě proto jsme filmu vybrali jméno Cesta je cíl a tuto myšlenku nechceme předávat zpostředkovaně, ale přímo osobně,“ vysvětlil režisér.

Motocyklový jezdec Libor Podmol, jehož dlouhodobým cílem je účast na světově proslulém závodu Rally Dakar, se narodil do motorkářské rodiny. Svou první motorku dostal v deseti letech pod stromeček. Od 13 do 19 let závodil klasický motokros až poté objevil Freestyle Motocross, který si zamiloval a procestoval s ním celý svět. „Změnil mně život,“ řekl.

Stal se mistrem světa, natočil celovečerní film Tomorrow will be better, za nějž získal sošku Zlatého lva. V roce 2013 se stal prvním neamerickým jezdcem, jenž vyhrál disciplínu StepUP na olympiádě extrémních sportů Xgames. Roku 2015 se mu podařilo vyhrát závod mistrovství světa v Číně.

V roce 2016 Libor opět vyhrál Xgames. Loni dopsal svou třetí knihu, a navíc v září nastupil na svůj první rally závod v životě - Řeckou rally. Šokoval vítězstvím v etapě a třetím místem v celkovém pořadí. Tak neváhejte a přijdte v neděli večer na jeho dokument Cesta je cíl do Širáku. Nebudete litovat!

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: Facebook Libora Podmoly