Sobota

24. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Konec sebevražd na Bílé věži, zabránit jim má kovová síť na ochozu

31. 8. 2021

page.Name
Jak už jsme čtenáře Salonek informovali, Bílá věž na Velkém náměstí v Hradci Králové je nejen turisticky atraktivní dominantou města, ale bohužel je tento renesanční, dvaasedmdesát metrů vysoký skvost v blízkosti katedrály svatého Ducha místem vyhledávaným sebevrahy. Svůj život zde v nedávné minulosti ukončilo několik lidí. Proto bylo nutné tomu učinit přítrž.

Ochoz totiž není zabezpečen sítí, ale pouze zábradlím, které lze snadno přelézt, sebevrazi tak mají „cestu na věčnost“ usnadněnou. Na včerejším zasedání hradeckého zastupitelstva bylo tedy rozhodnuto, aby na ochoz byla nainstalována bezpečnostní síť, která by těmto nešťastným událostem zamezila. K tomu byla z rozpočtu města vyčleněna částka ve výši 600 tisíc korun.

„Věž se bohužel vlivem nešťastných okolností stala v minulých letech několikrát místem, kde se lidé rozhodli ukončit svůj život. S ohledem na tyto tragické události nám zřejmě nezbyde nic jiného než instalovat bezpečnostní ochranné sítě,“ řekl primátor Alexandr Hrabálek. Instalace sítě byla konzultována s památkáři i hasiči. Památkáři ze sítě nejsou nadšeni. „Moc mě to netěší. Pohled na věž zespodu by ale měly sítě rušit minimálně,“ sdělil vedoucí odboru památkové péče magistrátu města Jan Falta.

Podle náměstka primátora Pavla Marka je možnost využít takový druh bezpečnostních sítí, které budou mít dostatečně velká oka a minimálně naruší výhled z věže. Od roku 2016 skočili z věže čtyři lidé. První sebevrahem byl v květnu toho roku pětačtyřicetiletý muž. Rok na to pětadvacetiletá dívka, v roce 2018 čtyřiatřicetiletý muž a poslední případ se stal loni v září.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz