Pátek

23. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Nová muzejní stálá expozice Cesty města přivítá první návštěvníky v říjnu

4. 8. 2021

page.Name
Ve čtyřech sálech Muzea východních Čech roste Dlouho očekávaná stálá expozice dějin města Hradce Králové - Cesty města. Stavební práce na nové expozici byly zahájeny v lednu letošního roku a všechny čtyři sály ve dvou patrech secesní budovy.

Podle muzejníků bude expozice bude rozdělena na tři tematické okruhy. První s názvem Cesta k městu českých královen bude zaměřená na období 13. až 16. století.  Návštěvník si rozšíří povědomí o významu Hradce Králové jako jednoho z nejstarších právních měst a pozná také urbanistickou výstavbu města. Centrálním exponátem bude třetí model města představující středověký Hradec Králové. Sál bude představovat Velké náměstí s dobovými řemesly a každodenností.

Druhá část expozice Cesta k pevnosti přiblíží život královéhradeckých obyvatel v období bastionové vojenské pevnosti až do války z roku 1866. Třetí část expozice K Salonu republiky přiblíží ve dvou sálech moderní epochu v dějinách města, a to od obnovy dynamického rozvoje Hradce v posledních desetiletích 19. století do poloviny 40. let 20. století.

„Expozice bude ve všech částech významně doplněna multimediálním obsahem a postupně k ní bude vznikat i dětská digitální interaktivní verze. Práce jsou rozvrženy od ledna do konce června. Na letní prázdniny je zatím naplánován zkušební provoz a doladění audiovizuální techniky. První návštěvníci by si expozici mohli prohlédnout v říjnu,“ sdělil vedoucí návštěvnického oddělení muzea Stanislav Hrbatý.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: Muzeum východních Čech