Pátek

23. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Podle ředitelů škol by zákaz mísení tříd zásadně narušil výuku

5. 8. 2021

page.Name
Podmínka dodržení stejného kolektivu ve školách, kterou kvůli koronaviru pro nový školní rok doporučilo ministerstvo zdravotnictví, je nereálná a nelogická. Zásadně by to narušilo koncepci výuky, vyplynulo z ankety mezi řediteli základních škol v Královéhradeckém kraji. Doufají, že podmínka zůstane nezávazná a školy se vrátí k běžné výuce.

Podle ředitele ZŠ a MŠ Josefa Gočára v Hradci Králové Petra Sadílka nebude návrat k normální výuce možný za podmínky dodržení stejného kolektivu. „To nejsme schopni zabezpečit, celá koncepce výuky by šla do háje. To bychom mohli rovnou volitelné předměty zrušit. Druhá věc je, že děti se stejně vídají, na patře máme šest tříd,“ řekl Sadílek.

Jak se nechal slyšet František Majer, ředitel ZŠ Komenského v Náchodě, zatím je vše v rámci doporučení. „Pokud by to takhle zůstalo, nevadí nám to, 90 procent škol by to stejně nedodržovalo, protože je to nerealizovatelné. To je možné v malých školách, ale ne ve škole jako jsme my s osmi sty dětmi." Největší problém při zachování homogenity skupiny by byl zvláště při jazykové výuce a volitelných předmětech a ve školních družinách.

„Aby se děti nesetkávaly, abychom je nemohli pospojovat v rámci volitelných předmětů, výuky jazyků a podobně, tak to by zásadně narušilo vzdělávací proces. Nevidíme k tomu jediný důvod, protože děti se stejně potkávají na chodbách, na mimoškolních akcích. Je to nesmyslná podmínka,“ uvedl Majer.

Zároveň si myslí, že by to byl problém pro drtivou většinu základních škol. „Nicméně to bereme jako informaci, protože po zkušenostech z minulého školního roku víme, že situace se bude na bojišti se začátkem nového školního roku měnit každým dnem. Zatím nás to nechává klidným, víme, že se to minimálně ještě třikrát změní,“ dodal.

Ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo návrh protiepidemických opatření pro provoz škol od září minulý pátek. Ministerstvo školství v pondělí materiál rozeslalo školám s tím, že konečnou podobu dostanou po úpravě do finální podoby mimořádného opatření. Zástupci školských asociací chtějí s ministerstvem jednat o tom, která opatření zůstanou nezávazná a která budou povinná. Konečný materiál podle nich chce mít ministerstvo hotovo do poloviny srpna.

ČTK
Foto: Facebook ZŠ Josefa Gočára, Ondřej Littera