Pátek

23. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

V novém školním roce usedne do lavic v Hradci Králové tisícovka prvňáčků

31. 8. 2021

page.Name
Sedmnáct základních škol v Hradci Králové, pro které je vplánu otevřít 41 tříd. A právě tam zítra poprvé zamíří zhruba tisícovka prvňáčků. První školní den přijdou nové žáky přivítat i zástupci města a městské policie. Vzhledem k tomu, že covidová doba ještě úplně neskončila, budou muset děti i rodiče stejně jako loni dbát na dodržování platných hygienických opatření, s sebou by si měli připravit doklad o bezinfekčnosti nebo využít preventivního testování.

„Počty žáků prvních tříd se postupně zvyšují, letos jich je opět o něco více než v loňském toce, a to zhruba o padesát. Proto také otevřeme o čtyři třídy více,“ řekl primátor města Alexandr Hrabálek. Do 41 prvních tříd by tedy mělo usednout 1008 žáků, loni jich bylo 957. „Finální počet prvňáčků, kteří do škol nastoupili, budeme vědět až ke konci září. Během léta ještě mohlo dojít k řadě změn, jako je například rozhodnutí rodičů o odkladu dítěte a podobně,“ dodal primátor. Do všech sedmnácti škol zřizovaných městech bude chodit přibližně 8300 žáků.

Ve školách bude třeba dbát na dodržování všech platných hygienických nařízení. Rodiče by své děti v první školní den měli doprovodit v roušce nebo respirátoru. Žáci vždy budou s ochrannými pomůckami dýchacích cest do školní budovy vcházet, ale po vstupu do třídy je mohou sundat. Toto bude platit pouze v případě, že bude žák absolvovat preventivní screeningové testování nebo se na něj vztahuje příslušná výjimka z testování. Tou je prodělaná nemoc covid-19 v posledních 180 dnech, řádně dokončené očkování nebo platný negativní test z odběrového místa.

Pokud žák tyto podmínky nedodrží, bude mít povinnost nosit ochranu dýchacích cest po celou dobu pobytu ve škole a školském zařízení. Ve školách budou preventivní testy k dispozici, stejně jako nouzové roušky, které budou moci žáci využívat v případě, že zapomenou své vlastní.  Dodržování hygienických pravidel platí i pro školský personál, většina pedagogů na hradeckých základních školách je již oočkována. Ostatní jsou již v procesu očkování, budou pravidelně testováni, nebo se na ně stále ještě vztahuje výjimka.

Vakcinace v základních školách zřizovaných městem Hradec Králové

Pedagogický personál

Pedagogičtí asistenti

Personál stravovacího zařízení

Nepedagogický personál

82 %

71 %

77 %

77 %

(hyš-kš)
hynek@salonkyhk.cz
Ilustrační foto: zsnovyhk.cz, Facebook