Sobota

24. února 2024

Nyní

10°

Zítra

10°

Svátek má

Fakultní nemocnice už týdny čelí velkému náporu pacientů s nákazou covid-19

11. 2. 2021

page.Name
O zhruba 220 pacientů, z nichž šest desítek vyžaduje umístění na jednotkách intenzivní péče, se v současné době na několika odděleních Fakultní nemocnice v Hradci Králové starají zdravotníci. Toto největší zdravotnické zařízení v kraji v posledních týdnech čelí velkému náporu pacientů s nákazou covid-19 vyžadujících hospitalizaci a blíží se hranici svých kapacit.

Podle mluvčího nemocnice Jakuba Sochora přes velký počet v práci nepřítomných zdravotníků nemocnice připravuje otevření dalšího oddělení, které bude zajišťovat péči o pacienty s covidem.  „Zaměstnanci nemocnice čelí extrémnímu náporu, který trvá již několik měsíců,“ potvrdil ředitel „fakultky“ Vladimír Palička, Zatímco před vánočními svátky bylo hospitalizovaných zhruba sto, nyní je to dvojnásobné množství.

„Bohužel situace s covid-19 v celém Královéhradeckém kraji je stále velmi nepříznivá. Počet pacientů vyžaduje nasazení všech zaměstnanců nemocnice, kterým děkuji za jejich špičkovou práci,“ uvedl ředitel.  Nemocnici nyní na různých pozicích pomáhají studenti zdravotnických oborů, medici, armáda, hasiči a další.

„Této pomoci si velmi vážíme, protože bez těchto rukou bychom nebyli schopni péči v takovém rozsahu vůbec zajistit. Jsou pro nás současně i vyjádřením podpory pro celé zdravotnictví,“ sdělil Palička. Nemocnice v této souvislosti znovu žádá veřejnost o dodržování zákazu návštěv pacientů v celém jejím areálu a také dodržování všech nařízených opatření, například vstup do budov je povolen pouze s ochranou úst a nosu.

Kromě zajištění péče o akutní případy a covidové pacienty nemocnice zajišťuje také testování veřejnosti antigenními testy a PCR testy, celkem provádějí pracovníci Odběrového centra přes tisícovku odběrů denně, což je v současném počasí mimořádně náročné. Velký nápor zažívá také laboratoř, kde je nutné PCR testy zpracovat.

Desítky zdravotníků nemocnice se v odpoledních hodinách a o víkendech rovněž podílejí na zajištění provozu Vakcinačního centra, které od 2. ledna aplikovalo zhruba 9000 dávek vakcíny. Očkování nyní podstupují zdravotníci, senioři nad 80 let a vybraní vysoce rizikový pacienti. „Současná kapacita našeho centra odpovídá množství dodávaných vakcín, jsme připraveni kapacitu i výrazně zvýšit, v případě dostatku vakcín,“ řekl ředitel.

Nemocnice také chystá opatření na návrat k neakutní péči, který bude záviset na poklesu počtu pacientů s covidem. „Plně si uvědomujeme, že mnozí lidé mají kvůli covidu již potřetí odložený neakutní výkon a jak jim to komplikuje život. Hledáme možná řešení, abychom po návratu nemocnice k normálnímu provozu byli schopni navýšit počet neakutních výkonů a lidem s jejich zdravotními problémy co nejdříve pomoci,“ dodal ředitel.

(hyš-js)
hynek@salonkyhk.cz
Ilustrační foto