Pátek

21. června 2024

Nyní

18°

Zítra

19°

Svátek má

Hradečtí politici dál jednají o nové koalici, zatím se ale neshodli

25. 2. 2021

page.Name
Krize na hradecké politické scéně pokračuje. Zdejší ODS neuspěla s návrhem vytvořit novou čtyřkoalici na radnici. Odmítá spolupráci s uskupením Změna pro Hradec a Zelení. „Pro ostatní subjekty je podmínka občanských demokratů nepřijatelná,“ prozradil Aleš Dohnal, předseda zastupitelského klubu Pirátů.

Loni v listopadu se v Hradci Králové rozpadla koalice tvořená ODS, hnutím ANO a uskupením Změna pro Hradec a Zelení. Zůstala menšinová koalice občanských demokratů a hnutí ANO, má 16 hlasů a menšinu v sedmatřicetičlenném zastupitelstvu. ODS se snaží koaliční poměr změnit jednáním s opozičními stranami v zastupitelstvu. Jednání zatím ale nikam nepokročila. Další setkání je naplánované na nedělní pozdní večer.

„Největší problémem je podle mě v interní rozštěpenosti ODS. Nedospěli jsme k výsledku, nedostali jsme odpověď na naši nabídku, která akceptuje rozdělení rady podle výsledků komunálních voleb,“ řekla zastupitelka Pavlína Springerová (HDK). Podle ní měla mít HDK tři radní a ostatní strany, ODS, Piráti, Koalice pro Hradec, Změna pro Hradec a Zelení po dvou mandátech v radě. Rada má 11 členů. „S tím, že primátor by byl z HDK. Koalice musí být co nejširší,“ uvedla Springerová.

S návrhem souhlasí i Koalice pro Hradec. V opozici by byla KSČM a hnutí ANO. „ODS s tím nesouhlasila, chce si zachovat pozici primátora. Je to patová situace. Dáme tomu ještě nějaký čas, ale abychom chodili na setkání, která nemají výstup, nemá cenu. Někdo musí někdo ustoupit, udělat kompromis,“ nechala se slyšet zastupitelka Anna Maclová (Koalice pro Hradec).

Primátor Alexandr Hrabálek sdělil, že je mu prý lhostejné, jestli zůstane primátorem. Prioritou pro něj jsou programové plány. „Od začátku mi šlo o to, aby prosperovalo město, abych já svým dílem k rozvoji přispěl,“ upozornil s poukazem na to, že do politiky šel proto, aby pomohl městu. „Za příznivý výsledek budu považovat to, že se podaří dokončit všechny věci, které jsme začali. Bez ohledu na to, kdo bude stát v čele radnice,“ dodal.

Rozkol mezi menšinovou koalicí a Zelenými se završil na pondělním zastupitelstvu, kdy ODS a hnutí ANO s podporou komunistů odvolalo náměstka primátora Martina Hanouska (Zelení). Za volební uskupení Změna pro Hradec a Zelení zůstává radní Adam Záruba (Změna pro Hradec). I Piráti chtějí většinovou koalici, tedy zastoupení pěti uskupení, což by v součtu znamenalo 23 mandátů v sedmatřicetičlenném zastupitelstvu.

„Chceme totiž silnou koalici s jasnou většinou v zastupitelstvu a k tomu potřebujeme i Změnu a Zelené. Obáváme se totiž nejednotnosti klubů ODS a HDK. ODS si ale musí nejprve sama ujasnit, zda chce s námi reálně jednat nebo pokračovat v koalici s ANO komunisty,“ domnívá se zastupitel Aleš Dohnal (Piráti).

ČTK
Ilustrační foto