Pátek

3. února 2023

Nyní

Zítra

-3°

Svátek má

K dokončení projektu zvonohry pro kostel kněze Ambrože scházejí dva miliony

23. 2. 2021

page.Name
Kromě oznamování času by byla i novou atrakcí pro místní i turisty. Řeč je o jedinečné zvonohře, která by rozehrála věž kostela kněze Ambrože v Hradci Králové. V této souvislosti už bylo zahájeno stavební řízení k přesunutí 50 zvonů ze zázemí kostela. Zároveň je ale nutné sehnat čtyři miliony korun, které ještě chybí na stavební práce.

Podle aktuálních informací se na projekt přemístění unikátní hradecké zvonohry do zvonice ve věži zmíněného kostela podařilo získat další peníze od nadace ČEZ či zahraničních dárců s českými kořeny. „Chybí tak už jen něco málo přes dva miliony, aby se i Hradcem mohly rozléhat tóny zvonů podobně, jako v okolí oblíbené pražské lorety,“ zaznělo z prostředí europoslance Tomáše Zdechovského, který tento projekt dlouhodobě podporuje.

Projekt zvonohry a s ním spojená úspěšná sbírka běží už od roku 2009. Z vybraných peněz už bylo pokryto odlití a dodání všech plánovaných 50 zvonů a jejich srdcí a nyní zbývá zajistit samotné přemístění do věže kostela. „V březnu 2021 by měla být k dispozici hotová projektová dokumentace, poté požádáme o stavební povolení,“ prozradil další plány biskup Československé církve husitské Pavel Pechanec.

Europoslanec Zdechovský má radost, že se dál daří i v této době získávat do sbírky nové dary. „Očividně nejsem jediný, kdo se těší, až budou zvony znít přímo v ulicích,“ nechal se slyšet. Hradecká zvonohra naváže na tradici souborů královéhradeckých gotických zvonů. Vzniká díky mezinárodní spolupráci zvonařských firem z Nizozemí a Belgie s tradičním českým mistrem zvonařem Petrem Rudolfem Manouškem. Zvony dostaly jména podle významných osobností. Jednou z nich je například světice Anežka Česká nebo politička Milada Horáková. Transparentní účet, na nějž lze na tento projekt přispět, je: 4862517001/5500

 Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Ilustrační foto:
Zvonohra Hradec Kralové