Sobota

24. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Kontrola respirátorů v městské hromadné dopravě bude na bedrech revizorů

22. 2. 2021

page.Name
Pro cestující v městské hromadné dopravě (MHD) bude od zítřka patrně povinný respirátor, případně dvě chirurgické roušky nebo rouška s nanovlákny. Dopravní podnik v Hradci Králové bude v této souvislosti prostřednictvím svých revizorů kontrolovat dodržování případného nového nařízení o ochraně dýchacích cest.

„V zásadě bude postup jako dosud, to znamená revizor upozorní cestujícího ve voze MHD na dodržování nařízení o patřičné ochraně úst a nosu,“ řekl mluvčí podniku František Meduna. Revizor neuděluje pokuty, jsou v kompetenci policie, kterou volají jen ve vyhrocených situacích. „Rozhodně tak nebudou revizoři činit ve všech případech, jen by neadekvátně zatěžovali policii, případně zdržovali vlastní spoj MHD,“ uvedl mluvčí.

Dopravní podnik měl ve vozech od loňského 1. září zvukový záznam, který cestující upozorňoval, aby měli zakrytá ústa a nos. Teď ho aktualizuje a od úterý ho bude pouštět v upravené podobě. Městská policie se na kontrolu nošení respirátorů v MHD nebo obchodech zaměří. Lidem vysvětlí, jaké změny jsou v epidemických opatřeních.

„Opatření se mění, pro občana je to nepřehledné. Působíme také jako osvěta, i když by měla přicházet od někoho jiného,“ sdělil ředitel městské policie Miroslav Hloušek. Podle něj jsou lidé, kteří opatření ignorují, na ně strážníci musejí být přísnější. „Určitě budou volat občané, že někdo nenosí ochranu dýchacích cest v MHD a podobně,“ poznamenal Hloušek.

Ten doufá, že obchodní domy si zajistí dodržování nařízení převážně samy. Nicméně markety strážníci při kontrolách nevynechají. Období pandemie je pro městskou policii složité, ani strážníkům se nevyhýbá covid-19, navíc stoupá množství některých přestupků. Je to dost vysoké číslo. Hodně řidičů jezdí pod vlivem návykových látek. Také se snížila kapacita záchytky. Problémů s pandemií je čím dál víc,“ dodal šéf strážníků.

ČTK
Ilustrační foto