Neděle

3. prosince 2023

Nyní

-4°

Zítra

-6°

Svátek má

Lockdown je tady! Na tři týdny se zavřou okresy, platí tvrdá mimořádná opatření

27. 2. 2021

page.Name
Zákaz cestování mezi okresy, na vycházky musí lidé chodit pouze po obci či městě, kde navíc bude potřeba bez výjimky rouška. Téměř všechny děti zůstanou doma, uzavřou se i školky. To jsou vzhledem k šířící se nákaze covid-19 tvrdá opatření, které schválila vláda. Nouzový stav bude platit dalších 30 dní ode dneška. Veškerá zpřísněná opatření začnou být účinná od pondělí na tři týdny.

Podle těchto opatření nebudou cesty mezi okresy až na výjimky možné. Pro cesty do zaměstnání mimo okres Hradec Králové bude potřeba například potvrzení zaměstnavatele, k lékaři či na úřady mimo okres čestné prohlášení nebo formulář s místem, časem a cílem cesty. Návštěvy příbuzných v rámci regionu s bydlištěm podle nařízení vlády nebudou povolené, pokud nejde o zajištění nezbytných potřeb či nutné péče.

Další sférou jsou nákupy. Ty budou možné v nezbytném počtu osob pouze v okrese. Vláda zhruba na půlku zredukovala výjimky pro maloobchod a služby. Otevřené budou dál potraviny, lékárny, drogerie, optiky a výdejny zboží. Uzavřou se také všechny školy a školky kromě těch při zdravotnických zařízení a pro děti zdravotníků.

A jak to bude s volným časem? I ten postihnou striktní omezení.  Sportování a vycházky budou možné pouze po obci, kde obyvatelé bydlí, venčit psy v noci lze pouze do 500 metrů od bydliště.
Při chůzi venku v zastavěné oblasti obcí a měst bude nutná minimálně chirurgická rouška, v městské hromadné dopravě a obchodech respirátor, nikoliv už dvě roušky.

Ochrana dýchacích cest je podle nařízení ministerstva od 1. března povinná rovněž na pracovišti. Výjimku mají jen lidé, kteří jsou v místnosti sami, ochranné prostředky musí zaměstnancům zajistit zaměstnavatel v dostatečném množství na každou směnu. Kontrolu dodržování všech opatření bude provádět policie, kterou může podle prvního místopředsedy vlády Jana Hamáčka posílit až pět tisíc vojáků.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Ilustrační foto: Facebook